Parníček Hradec a jeho mladší, ale větší sestra Královna Eliška i pirátský koráb Hradecké paroplavební společnosti už druhý rok tráví zimu v hangárech letiště.


„Vždy, když skončí sezona, se musejí rozebrat a vyčistit parní kotle. Lodě ošetřit a natřít. Chtěli bychom je na vodu spustit začátkem května, asi ve čtvrtek 10. května,“ uvažuje Jaroslav Kostkan z Hradecké paroplavební společnosti. Zřejmě ale už o tomto víkendu bude v provozu u kotviště Tyršova mostu půjčovna lodiček. „S přepravou parníčků na řeku to je vždy složitější a také vše musí být v pořádku a naprosto fungovat,“ vysvětluje.

Větší z lodí Královna Eliška, která kdysi byla výletní lodí někdejšího představitele NDR Ericha Honeckera, se v této sezoně představí s několika novinkami. Například dostane plachtu, kterou se bude moci uzavřít a zcela zastřešit paluba a parník tak může vyplout i za nepříznivého počasí. „Říční vlci“ Jaroslav Kostkan a Zdeněk Balský z Hradecké paroplavební společnosti chtějí letos plavby po Labi rozšířit do Smiřic. „Uvažujeme o tom už delší dobu a letos bychom to chtěli vyzkoušet. S Eliškou doplujeme k předměřickému jezu, kde by cestující přesedli na jiné lodě, které budeme mít na horním toku Labe, a už poplujeme až do Smiřic,“ vysvětluje projekt Jaroslav Kostkan.


Hradecké parníky brázdí Labe u Tyršova mostu už devět let a jsou největší turistickou atrakcí města.
Na jejich palubě už byli turisté snad z celého světa. Pravidelnými cestujícími jsou návštěvníci z Německa, Anglie, Polska, ale byli tu i z Tchaj–wanu, Japonska a USA.


Cestu po Labi hradeckými parníky si vyzkoušeli i nejvyšší církevní hodnostáři včetně kardinála Vlka.