Připomíná čest

Po téměř sedmdesáti letech se o něm režisér Zdeněk Všelicha rozhodl natočit dokument do cyklu Neznámí hrdinové. „Díl, který točíme, se věnuje sokolovi Karlu Nesnídalovi a navazuje na dokumenty o pardubických odbojářích, skupině Silver A či Jiřího Potůčka. O těchto lidech se nikdy nevědělo, proto název Neznámí hrdinové. Jsem rád, že tyto věci budou zachovány pro další generace, aby zjistily, že naši dědové a pradědové byli úžasní, stateční a čestní lidé," vysvětluje režisér Zdeněk Všelicha.

Právě krajská metropole je se jménem Karla Nesnídala úzce spojená. Sice se narodil 12. května 1913 v Plzni, ale Obchodní akademii studoval v Hradci Králové. Také zde pracoval v Agrární bance, což je dnes budova Českého rozhlasu, kde filmaři natáčeli. Mimo to se zastavili u hradecké věznice či lékařské fakulty, kde dříve sídlilo gestapo.

„V Hradci jsme natáčeli se sestrou Karla Nesnídala Jiřinou Hoffmannovou, která i přes svůj věk je nesmírně energická a příjemná," doplňuje režisér Zdeněk Všelicha.

Čas je neúprosný

Autory dokumentu mrzí, že minulý režim se podobnými hrdiny nezabýval. Nyní už může být pozdě, protože většina svědků již zemřela. „Existuje ještě deset dvacet lidí, kteří žijí, a ti by si zasloužili natočit podobný dokument. Za tři roky už nevznikne nic," myslí si Zdeněk Všelicha.

Diváci mohou dokument o Karlu Nesnídalovi vidět na obrazovkách České televize o jedné z prosincových nedělí.

„Dlouhodobě se zabývám ilegální sokolskou organizací v severovýchodních Čechách, které byl Karel Nesnídal nedílnou součástí. S nápadem zaměřit se přímo na něj přišla jeho praneteř Lenka Švecová. Celý příběh se týká skupiny Silver A, která měla onu známou vysílačku Libuši. Právě ta byla hlavním komunikačním kanálem mezi Londýnem a Prahou," dodává badatel Libor Pařízek.

Sokolskému hrdinovi byla loni odhalena pamětní deska na hradecké sokolovně. Letos byl navržen na Medaili Za hrdinství, kterou uděluje prezident republiky.

„Po sedmdesát let bylo jméno mého strýce úplně zapomenuté a dokument i navržení na vyznamenání je pro mě obrovskou satisfakcí," zakončuje Lenka Švecová, praneteř Karla Nesnídala.