A právě v pátek ráno odjel směr Rudník plný tranzit. „Lidé nosili rukavice, čistící prostředky, ale také balenou vodu nebo košťata, lopaty i obyčejné hadry. To jsou věci, které nyní v těchto oblastech nutně potřebují. Přišli o všechno," řekla Renata Špačková z hradecké charity.

„Sám jsem před lety jednu z povodní zažil. A vím, že jsem byl vděčný za každou pomoc. Proto jsem přinesl obyčejné věci – balenou vodu a hadry. To, na co mám," řekl Jan Novotný z Hradecka.

Dobrovolníci mířili do Rudníku

„Ano, jednu skupinu jsme do Rudníku vypravili. Jedná se o ‚ostřílené' dobrovolníky, především vysokoškoláky, kteří mají po zkouškách. Už pomáhali. Ale o víkendu bude v Rudníku také například jeden z našich klientů z Domu Matky Terezy. Je tam potřeba každá ruka," uvedla Petra Zíková z charity.

Jak dodala, vše mají dohodnuto s místními. Pomoc i dobrovolníky dohadují z hodiny na hodinu. „To proto, aby si dobrovolníci mezi sebou zbytečně nepřekáželi a skutečně odvedli kus práce. Jak jsme se dozvěděli, padlo tu na sto domů a vše dát do pořádku nějaký čas potrvá," doplnila Petra Zíková.

Možná bude také sbírka oblečení

Podle ní uvažují také o sbírce ošacení, ale o této sbírce se teprve chtějí dohodnout.

„Sklady nejsou nafukovací. Ne každý může okamžitě při příjezdu našeho auta přijít a vybírat si věci. Přece jen mají svých starostí s úklidem dost. Chce to předem probrat s místními, co okamžitě potřebují, aby byly bundy, kalhoty a další věci praktické a využili je," vysvětlovala Petra Zíková.