Měsíc prochází 10. ledna v poledne přízemím (tedy v nejmenší vzdálenosti od Země, a to 357 tisíc km), 11. ledna ve 4 hodiny a 26 minut je v úplňku. Na obloze prochází souhvězdími Ryb, Berana, Býka, Blíženců a Raka.

Ve středu 7. ledna večer dojde k zákrytu několika hvězd nejznámější hvězdokupy na obloze, otevřené hvězdokupy Plejády v souhvězdí Býka. Úkaz začíná kolem půl šesté večer zákrytem hvězdy Electra.

Planety sluneční soustavy: V tomto týdnu je dobře viditelná Slunci nejbližší planeta, Merkur. V neděli 4. ledna prošla v maximální úhlové vzdálenosti od Slunce, v polovině týdne svítí v největší výšce nad obzorem. Vyhledat ji můžeme za večerního soumraku nízko nad jihozápadem, promítá se do souhvězdí Kozoroha. Koncem týdne zapadá v 17 hodin a 50 minut. Nejvýraznějším objektem v jeho blízkosti je Jupiter, který zapadá již kolem čtvrt na šest večer. Nejlépe viditelnou planetou sluneční soustavy je Venuše. Září po západu Slunce ve Vodnáři vysoko nad jihozápadem až do půl deváté večer. Saturn je nejlépe viditelný po půlnoci, pohybuje se v souhvězdí Lva poblíž hranice s Pannou.

Astronomické zajímavosti: 5. ledna prolétla v nejmenší vzdálenosti od Země kometa P/2008 X4 (Christensen), 10. ledna projde přísluním kometa C/2007 N3 (Lulin).

Jiří Kordulák, Hvězdárna v Úpici