Nezvládl prudký a silně zledovatělý terén, dostal se mimo trať a prorazil dřevěné zátarasy. Po těžkém pádu přes 40minutovou resuscitaci záchranářů zemřel. Jeho zranění byla neslučitelná se životem.

Jen pár hodin poté se na sjezdovce ve Vysokém nad Jizerou těžce zranil 14letý chlapec. „Stalo se to podobně jako ve Špindlu. Ani on neměl přilbu, vylétl ze sjezdovky, narazil do zátarasy a při pádu si způsobil těžké poranění hlavy,“ uvedl náčelník horské služby v Jizerských horách René Mašín. Mladíka v hlubokém bezvědomí letecká záchranka transportovala do liberecké nemocnice.

Pětačtyřicetiletému lyžaři, který na lyžích havaroval ve Špindlerově mlýně, přitom k přežití možná stačilo tak málo: mít přilbu. „Na hlavě helmu asi neměl, nenašli jsme ji. Nejspíš jel jenom v čepici,“ uvedl zasahující záchranář horské služby Marek Fryš.

V letošní sezoně už na českých horách při zimních sportech zahynulo pět lidí. Většinu tragédií má na svědomí obyčejná neopatrnost. Naléhání záchranářů, aby lyžaři nejezdili bez helm, jsou jak házením hrachu na zeď.

Zbytečná tragédie na lyžích se stala v Krkonoších například 10. února. V Harrachově zemřel asi pětatřicetiletý sjezdař ze středních Čech. Ve velké rychlosti vyjel z červené sjezdovky na Rýžovišti na Čertově hoře a po zádech vletěl do lesa. Ani on neměl ochrannou přilbu a podlehl velmi těžkému zranění hlavy a krční páteře.

Také na Šumavě vyjížděla o víkendu horská služba kvůli pádům lyžařů. V pátek večer se na sjezdovce ve skiareálu Zadov na Prachaticku vážně zranila sedmiletá lyžařka. V areálu Špičák se v sobotu zase těžce poranil třiačtyřicetiletý lyžař poté, co vyjel ze sjezdovky do lesa. Při nárazu do stromu utrpěl otřes mozku, poškození hrudníku a komplikovanou zlomeninu ruky.

Od počátku prosince ošetřili záchranáři horské služby na českých horách už 4500 lidí. „V pěti případech jsme již nemohli pomoci. Ve většině úrazů je bohužel nárůst úrazovosti. Helma na hlavě přitom naději na přežití několikanásobně zvyšuje,“ uvedl náčelník horské služby ČR Jiří Brožek.

Většina svahů v Krkonoších je tvrdá a místy až zledovatělá. Jízda je proto velmi rychlá. Lidé musí být podle záchranářů opatrní a vyrazit na takové kopce, jež odpovídají jejich sjezdařským dovednostem. „Důležité jsou také dobře připravené a nabroušené lyže,“ upřesnil Mašín. S tupými hranami sjezdovek se totiž na ledových plotnách mnohem hůře zatáčí i zastavuje.

Loni v březnu na sjezdovce v Herlíkovicích u Vrchlabí v Krkonoších zahynul čtrnáctiletý lyžař. Školák tehdy zraněním podlehl přesto, že měl na hlavě helmu. Ve většině případů ale helma život zachrání.