První návštěvníci budou navíc moci vyzkoušet vlek Vigona až do čtvrté hodiny odpolední zdarma. Podmínky jsou podle jednoho z provozovalů Františka Travníčka velice slušné a na sjezdovce leží mezi třiceti a čtyřiceti centimetry přírodního sněhu. „Jsou tady mínusové teploty, včera i dnes chumelilo. Sjezdovku, kterou technicky zasněžujeme, zatím ale spouštět nebudeme. Upravili jsme ale běžkařský okruh okolo Bukové hory a část cesty k Suchému vrchu. Ceny jsme zachovali přibližně stejné, pouze celodenní permanentka stojí asi o desetikorunu více,“ řekl ještě Deníku František Trávníček, jenž zároveň pozval na nadcházející víkend všechny příznivce areálu a upřesnil, že v Čenkovicích se už na pátek chystá také večerní lyžování. Sobotní provoz začne od devíti ráno a bude pokračovat do čtyř odpoledne, večerní část pak potrvá od půl šesté do devíti.

V Dolní Moravě vleky stojí

V areálu pod Králickým Sněžníkem se loni proháněli lyžaři po sjezdovkách už od 17. listopadu, letos ale vleky ještě stále stojí. Lyžovat se nezačne ani nadcházející víkend. Jak potvrdil Deníku Oldřich Štos, manažer společnosti Ski Sněžník: „Tento víkend určitě lyžovat nebudeme. Jsou nadšenci, kteří to zkouší, my se ale držíme na zemi a než pouštět lyžaře do nekvalitního sněhu, raději počkáme. Podmínky se z hlediska kvality a množství sněhu zhoršily, došlo k razantnímu oteplování. Je nízká oblačnost, špatná viditelnost a teploty pouze lehce pod nulou. Situaci jsme zhodnocovali, množí se pochopitelně dotazy, kdy se začne lyžovat. Na středu jsme zkoušeli technicky zasněžovat a využít drobného ochlazení, ale výsledky byly ubohé. Sníh měkne a je to pro nás nepříjemné, ani předpověď na příští týden neslibuje nějaké velké zlepšení. Aby se úspěšně zasněžilo, chtělo by to razantní promrznutí podkladu sjezdovky.

Ani menší areály nemají důvod k radosti, zahájení sezony se nekoná. Například v Přívratu ani nezačali se zasněžováním, při teplotách nad bodem mrazu by to ostatně bylo zbytečné. „Čekáme na nižší teploty, teprve pak začneme zasněžovat. Minulý týden to bohužel nešlo. Jak to bude další týden, je těžké odhadnout, potřebovali bychom, aby nachumelilo nebo pořádně zamrzlo. Dobrou zprávou je, že ani letos nechystáme žádné zdražování, už tři roky zůstáváme na stejné ceně,“ podotkla Jindra Menclíková z přívratského areálu.