V Krkonoších se o víkendu rozjedou další lyžařské areály

Přes oblevu posledních dnů na krkonošských sjezdovkách stále leží od 40 do 65 centimetrů sněhu. V Orlických horách je na sjezdovkách 35 centimetrů sněhu, vyplynulo z informací vlekařů.

Od pátku se nepřetržitě rozjede areál na Černé hoře v Janských Lázních, který byl dosud v provozu jen o víkendech. "V horních partiích máme na sjezdovkách 50 centimetrů sněhu. O víkendu uvažujeme o spuštění čtyřsedačkové lanovky na Protěži," řekl ČTK šéf černohorských vleků. Běžkaři budou mít na Černé hoře 40 kilometrů upravených tratí.

Lyžařům jsou k dispozici i sjezdovky v Horních Mísečkách a na Medvědíně, v Herlíkovicích a Černém Dole. V pátek se po čtyřdenní přestávce rozjedou vleky v Peci pod Sněžkou. V provozu budou o víkendu i střediska Velká Úpa a Dolní Dvůr.

V Orlických horách budou v provozu obě hlavní střediska v Deštném a Říčkách. "Do pátku jezdí v Deštném pouze sedačková lanová dráha, o víkendu pojedou oba areály Marta I a Marta II," uvedli tamní vlekaři. Středisko Říčky v pátek zahájí nepřetržitý provoz.

Na hřebenech Krkonoš leží asi 80 centimetrů sněhu, ale turisté by se měli vyhnout lavinovým lokalitám, protože platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Na hřebenech Orlických hor leží do 75 centimetrů sněhu a běžecké stopy tam jsou upravené.

 

Jistý je zatím provoz v Dolní Moravě

Provozovatelé větších lyžařských vleků v Pardubickém kraji zvažují, zda o víkendu spustí vleky. Jistý je zatím provoz v Dolní Moravě. V podhorských oblastech kvůli nedostatku sněhu již vleky zastavily. Běžkařům slouží 20 kilometrů upravených stop v Čenkovicích.

V Dolní Moravě leží na svazích 30 centimetrů zmrzlého sněhu. O víkendu se rozjede jeden vlek a jezdit se bude jen po části sjezdovky, řekl manažer Skiareálu Sněžník Oldřich Štos.

V Čenkovicích zůstává na svazích okolo 25 centimetrů vlhkého sněhu. "Je tu kolem nuly, naštěstí neprší. Pokud se bude jezdit, v provozu budou dva vleky a jedna sjezdovka," řekl předseda Ski klubu Česká Třebová Jiří Zapletal.

Na hlinecké sjezdovce na Chrudimsku se již objevují holá místa, na zbytku svahu je okolo 15 centimetrů sněhu. Na malé sjezdovce se jezdí v odpoledních hodinách po celý týden. Mluvčí areálu Robert Vokáč doufá, že celodenní víkendové lyžování bude. "Když stávající podmínky vydrží, jezdíme od 8:30 s jedním vlekem," uvedl Vokáč.

Sníh ubývá v areálech Peklák a Přívrat v České Třebové a sjezdovky jsou mimo provoz.

První běžkaři vyjeli na výlety v Pardubickém kraji o víkendu. Upravené stopy najdou v Čenkovicích. Vhodné podmínky jsou na Bukové hoře. Běžkaři mají z 65 kilometrů tratí zatím k dispozici 20 kilometrů, řekl Zapletal.

"Pokud se výrazně neoteplí na pět až sedm stupňů a nezačne pršet, sníh by se měl udržet. Tratě mají teď lepší podmínky než sjezdovky," řekl Zapletal.

V Českých Petrovicích si běžkaři mohou zajezdit na upraveném dvoukilometrovém okruhu, řekl Miroslav Baier z Sport areálu Baier České Petrovice. Upravené trasy v okolí Králického Sněžníku budou patrně až v prosinci. Běžkaři si vyjíždějí stopy sami, uvedl manažer Skiareálu Sněžník v Dolní Moravě.

Připravené budou dva značené okruhy od parkoviště v Dolní Moravě, které povedou údolím řeky Moravy. Jedna smyčka, která měří asi 12 kilometrů, nabídne méně náročnou trasu, druhý náročnější okruh měří asi 20 až 25 kilometrů. Trasy nabízí kombinace s výletem do Orlických hor, dodal Štos.

"Sníh je prachový, není ho až tolik, běžkaři jsou u nás zatím ojediněle. Čekají, až to to bude upravené," uvedl Štos.

Jizerské hory a Krkonoše

V Jizerských horách a západní části Krkonoš v minulých dnech ubylo sněhu, všechna zimní střediska ale i přesto nabídnou o víkendu lyžařům alespoň částečný provoz. Sjezdovky pokrývá kolem 40 centimetrů zmrzlého sněhu, teploty se pohybují od nuly do minus tří stupňů. Kolem 55 centimetrů sněhu leží také na jizerské běžecké magistrále, řekli provozovatelé středisek.

V Harrachově se bude o víkendu lyžovat v dolní částí červené sjezdovky II. Pro běžkaře bude upravená stopa po Dvoračky a Voseckou boudu. Lanová dráha na Čertovu horu bude zatím také vozit jen běžkaře. Lanovka Rýžoviště - Čertova hora je dosud mimo provoz.

V Rokytnici bude v provozu sedačková lanovka na Horní Domky, 300 metrů dlouhý dětský vlek Kaprun a Přibližovák. Lyžovat se bude také v Pasekách, Jablonci a Vysokém nad Jizerou, Josefově Dole, Rejdicích a Příchovicích.

Na tanvaldském Špičáku, který se řadí mezi největší střediska zimních sportů v zemi, se rozjede na víkend lanovka. Lyžovat se bude zatím jen na modré sjezdovce. "S trvalým provozem počítáme od 1. prosince," řekl Petr Bažant ze SKI Bižu, která středisko provozuje. Od pátku do neděle budou jezdit i vleky na Severáku. V Bedřichově začne letošní provoz v pátek večerním lyžováním od 16:00 do 21:00. "O víkendu bude otevřeno celý den, přes týden jen večer," dodal Bažant.

V Benecku leží zhruba 40 centimetrů sněhu. Středisko vhodné hlavně pro děti, začínající lyžaře a snowboardisty pustí na víkend dva vleky, fungovat začne i večerní lyžování a snowtubing.

Podle Daniela Svrčka ze Snowhillu se bude na Ještědu o víkendu lyžovat pouze na Bucharce. Pláně a Skalka budou mimo provoz, protože na přejezdu je málo sněhu. "V neděli by se mělo ochladit, začneme zasněžovat, abychom byli připraveni na příští týden," podotkl. Snowhill by rád otevřel celý areál, brání tomu ale stavební úpravy související s přípravami na mistrovství světa v klasickém lyžování. Mají trvat ještě asi měsíc. Kvůli tomu není na Ještědu ani večerní lyžování.

Jizerská o.p.s. už upravila asi 120 kilometrů běžecké magistrály. Pěkná stopa je z Bedřichova na Novou Louku, Hřebínek a Jizerku. Na Jizerce je asi sedmikilometrové kolečko. Jet se dá i z Nové Louky na Kristiánov, k Josefodolské přehradě, na Hrabětice, Královku a do Bedřichova. Letos se poprvé také upravuje Soušská silnice a Darrská cesta ke Kůrovci. "Těžba dřeva a svoz vánočních stromů zatím brání upravovat úseky v okolí Oldřichova v Hájích, z Břízek k Jindřichovské silnici a v okolí Maliníku," upřesnila Blanka Nedvědická z Jizerské o.p.s.