"Ve Špindlerově Mlýně je otevřených 20 kilometrů kvalitně upravených sjezdovek, mimo provoz jsou zatím lanovka Labská a některé menší tratě. Ty otevřeme až bude větší zájem lyžařů," řekl Jiří Beran ze špindlerovského skiareálu. Podle provozovatelů vleků se lyžuje za ceny vedlejší sezony, například minulý víkend se lyžovalo ve všech areálech téměř bez front.

Zatímco velké lyžařské areály zahájily již zimní sezonu a jsou v provozu každý den, některé menší areály, například v Mladých Bucích, Dolním Dvoře či Černém Dole na Trutnovsku, jsou zatím v provozu pouze o víkendech.

Vynikající sněhové podmínky hlásí také vlekaři z Deštného a Říček v Orlických horách, kde je na sjezdových tratích na 40 centimetrů sněhu. "Otevřené a upravené jsou všechny sjezdovky, a to bez vytátých či vydřených míst, černou sjezdovku nyní intenzivně zasněžujeme technickým sněhem," informovali na svých webových stránkách provozovatelé areálu v Říčkách.

Dostatek sněhu najdou na hřebenech Krkonoš a Orlických hor také milovníci běžeckého lyžování, upravené lyžařské stopy jsou také v okolí velkých lyžařských areálů. V Krkonoších je na hřebenech do 85 centimetrů sněhu, v lavinových katastrech platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. V nejvyšších partiích Orlických hor je do 80 centimetrů sněhu.

Lyžaře v Pardubickém kraji přivítá i Dolní Morava

V horských střediscích v Pardubickém kraji budou o víkendu dobré lyžařské podmínky. Již v pátek spustí vleky v Čenkovicích, víkendové lyžování chystají v Dolní Moravě. Malou sjezdovku mohou lyžaři vyzkoušet také v Hlinsku. ČTK to dnes řekli provozovatelé areálů.

Červená sjezdovka v délce asi půl kilometru v Dolní Moravě bude otevřena od 9:00 do 16:00. Svah pokrývá 40 centimetrů přírodního a technického sněhu.

"Ochladilo se a mohli jsme zasněžovat. Přírodní sníh tento týden nepadal. Sněhové podmínky jsou velmi dobré," uvedl Oldřich Štos, manažer Skiareálu Sněžník.

V Čenkovicích chystají v pátek večerní lyžování od 17:30 do 21:00 hodin a víkendové lyžování od 9:00 do 16:00. V provozu budou dva vleky. Svahy pokrývá 40 centimetrů přírodního a technického sněhu, řekl René Dobeš z Informačního centra.

V Hlinsku se lyžuje opět od středy. O víkendu se rozjede vlek na malou sjezdovku od 9:00 do 20:00. Na svahu leží 50 centimetrů sněhu, podmínky pro lyžování jsou dobré. "Pokud se ochladí, zasněžíme i velkou sjezdovku, ale to tak padesát na padesát," řekl ČTK Miroslav Akrman z areálu.

V níže položených oblastech se lyžovat nebude. Střediska v Přívratu nebo Dlouhoňovicích na Orlickoústecku po oblevě zavřela areály minulý týden. "Zkoušíme zasněžovat, ale jak se oteplilo, šlo 30 centimetrů dolů," řeklaJindra Menclíková z areálu Přívrat u České Třebové.

Běžkaři by do oblasti Králického Sněžníku zatím jezdit neměli. Stopy se začnou upravovat nejspíš až v polovině prosince. Sníh na řadě míst roztál, případně stopy vyfoukal silný vítr, uvedl Štos. Vyfrézované stopy najdou běžkaři v Pardubickém kraji například v Čenkovicích. Dvacet upravených kilometrů je k dispozici na okruhu Buková Hora a Buková Hora-Suchý Vrch.

Na Vysočině se rozjely dva vleky, třetí pojede od pátku

Milovníci sjezdového lyžování na Vysočině mohou využít dobrých sněhových podmínek pouze ve třech místních areálech. Dnes odpoledne se po vynucené přestávce opět rozjedou vleky na Čeřínku a na Šacberku na Jihlavsku. V pátek se k nim ještě přidá vlek na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí na Žďársku. Správci doufají, že všechny vleky pojedou nejen v pátek, ale také po celý víkend, ačkoliv meteorologové předpovídají oblevu s deštěm.

V pátek by mělo být na Vysočině polojasno s teplotami od nuly do čtyř stupňů Celsia. V sobotu pak podle předpovědi nebude mrznout ani v noci a odpoledne se teplota bude držet na pěti stupních. Navíc bude pršet. V neděli snad bude už polojasno s přeháňkami.

Právě kvůli nepříznivé předpovědi nepojedou vleky ani v Novém Jimramově či v areálu svatá Anna na Chotěbořsku, kde sezonu před 14 dny zahájili, ale následně přerušili kvůli oblevě. "Kvůli předpovědi počasí jsme se rozhodli nerozhrnovat technický sníh, který jsme vyrobili, a necháme ho přes deštivý víkend raději v kupách," řekla Magda Vaňková ze ski areálu v Lukách nad Jihlavou.

V Libereckém kraji pojedou lanovky ve všech velkých střediscích

V šesti největších lyžařských střediscích v Libereckém kraji se o víkendu rozjedou lanovky i vleky a sjezdaři u nich najdou dobře upravené tratě, kde leží většinou půl metru promíchaného přírodního a technického sněhu. Rolby a skútry upraví i Krkonošskou a Jizerskou běžeckou magistrálu. ČTK to dnes zjistila od provozovatelů sportovních areálů.

"Lyžování na Ještědu stále omezují práce na výstavbě skokanského areálu pro mistrovství světa v klasickém lyžování. Pojede však čtyřsedačková lanovka na Skalku, dvousedačková lanovka na Nové Pláně a Přibližovací vlek," řekl Daniel Svrček ze společnosti Snowhill. Na ještědských sjezdovkách bylo dnes mezi 20 až 30 centimetry sněhu.

V Harrachově spustí čtyřsedačkovou lanovku vedle skokanských můstků. Na sjezdovce leží asi půl metru sněhu. Rýžoviště zůstane mimo provoz. Sportovní areál upravil nad Harrachovem stopy pro běžkaře.

Tratě vedle čtyřsedačkové lanovky na Špičáku u Tanvaldu pokrývá rovněž půl metru sněhu. Svahy u lanovky ve Vítkovicích se uměle zasněžují již dva a půl dne podobně jako v nedalekém Benecku. "Podmínky jsou výborné, o víkendu budeme mít naposledy mimořádnou slevu. Celodenní permanentka vyjde na 350 korun," uvedl vítkovický starosta Milan Rychtr.

V Rokytnici nad Jizerou nabídne Spartak Rokytnice lyžařům obě lanové dráhy na Lysou horu a vleky Kaprun, Zalomený a Křížek. Za celodenní permanentku zaplatí 510 korun.

Jizerská o.p.s. projede rolbou a skútrem většinu ze 130 kilometrů bežeckých tras - s výjimkou cest používaných lesníky k dopravě vytěženého dřeva a vánočních stromků. Na internetové adrese www.jizerskaops.cz najdou turisté podrobné informace.