Střediska, která jsou bez sněhových děl, nemohou pustit vleky ani na Vánoce. „Pokud se ráz počasí nezmění a nenapadne sníh, pak zůstanou vleky stát. Ani milovníky běžkování nepotěšíme. Bez sněhu nejsou tratě,“ postěžoval si provozovatel vleku vBartošovicích vO. h. Jan Sotona.

Pokračoval, že vlekaři, kteří nedisponují zařízením pro výrobu sněhu, bojují se špatnou sezonou

Majitelům sněžných děl vposledních dnech zima přála. Nejen vnoci, ale ipřes den byla teplota pod bodem mrazu, ideální stav pro výrobusněhu.

Včera na horách vládla inverze. Při dvousetmetrovém převýšení se například vDeštném vO. h. dostal rozdíl teplot až na 8,3stupně. „Na horní stanici máme 6,3stupně a na dolní stanici je teplota na dvou stupních pod nulou,“ uvedl včera krátce po druhé hodině odpolední František Prouza ze Sport profi vDeštném vO. h., které provozuje drtivou většinuvleků.

„Počínaje víkendem a hlavně přes svátky a zimní prázdniny by měly jet všechny vleky kromě nejkratšího. Jediný, třísetmetrový svah nemáme zasněžený. Jinak na všech sjezdovkách je kvalitní technický sníh,“ prozradil Prouza.

Doslova pohádkové vyhlídky na zimní prázdniny slibují také vdruhém největším zimním středisku Orlických hor– vŘíčkách vO. h. Itady by měly oVánocích a prázdninách jet všechny vleky a sjezdovky pokrývá velmi dobrá vrstva hlavně uměléhosněhu.

Vleky by rádi pustili také vSedloňově. „Věříme, že ovíkendu se bude lyžovat. Všechno záleží na počasí. Máme na sjezdovkách asi třicet čísel umělého sněhu. Kvůli špatnému počasí jsme jezdili jenom dva víkendy. Když nás zima nezklame, tak se oprázdninách mohou lyžaři těšit ina každodenní večerní lyžování,“ řekl provozovatel Václav Sameš.