Bytová politika je pro každé krajské město nesmírně důležitá. V Hradci jsou karty rozdělené podobně jako v ostatních městech. Část nemovitostí patří městu a ostatní jsou v rukou soukromých vlastníků.

Hradec Králové se v porovnání s jinými městy a kraji s cenami nemovitostí pohybuje v průměru. Nejdražší byty jsou ve středu města, hlavně na Velkém náměstí. Naopak levnější se nacházejí v okrajové části města, kromě Malšovic a Nového Hradce Králové.

Průměrná cena bytu prodávaného magistrátem, například bytu o velikosti 1+1 se pohybuje kolem 400 000 korun, u bytů větších 800 000 korun „Podle našich poznatků od občanů je dostatek bytů velkých a drahých, avšak chybí byty menší a levnější. Nejedná se proto o problém kvantity, nýbrž kvality. V republikovém průměru jsou prodeje bytů od radnice v Hradci levnější, s byty od realitních kanceláří patří Hradec Králové mezi města dražší,“ řekl vedoucí odboru správy majetku města Ondřej Votroubek. Pro starobní a invalidní důchodce je ve městě možnost požádat o byt zvláštního určení. Magistrát se v současné době intenzivně zamýšlí nad otázkou bytů pro seniory. Mladým lidem je určen program startovacího bydlení.

Dále je možnost požádat o byt přidělený pomocí bodovacího systému, který zvýhodňuje rodiny s dětmi. Město Hradec Králové má v současné době k dispozici 179 startovacích bytů. Ty jsou přidělovány, protože poptávka jednoznačně převyšuje nabídku, na základě losování.

Hradec bývá obecně považován za stále dobrou adresu, o čemž svědčí i značné množství nabídek od různých developerských společností, které usilují o to, aby zde mohly stavět. Realitní kanceláře si na nedostatek klientů nemohou stěžovat. „Realitní krize skončila. Kdo se na ni v tuto chvíli odvolává, ten se jen pokouší skrýt fakt, že není schopen realizovat obchody. Poptávka stoupá. Stabilizovala se situace na trhu práce a bankovní domy uvolňují úvěrovou politiku,“ uzavřel vedoucí pobočky M&M reality Jan Ventura.

ANKETA: Jsou byty v Hradci drahé? Za kolik bydlíte vy?

Edita Sidorová
Hradec Králové
Bydlím ještě s rodiči, takže se v těchto cenách moc neorientuji. V průměru je to asi okolo deseti tisíc korun. Slyšela jsem, že Hradec Králové patří mezi nejdražší města na bydlení, hned po Praze a Brně.

Jana Kapuciánová

Jaroměř
Myslím si, že v Hradci Králové nejsou byty zas tak drahé. Na to, jak je to hezké město, jsou ceny přiměřené a je zde mnoho kulturního i sportovního vyžití. Jsou zcela jistě města, kde jsou ceny i mnohem vyšší.

Eliška Komárková
Hradec Králové
Bydlení v Hradci Králové není příliš levné. Já bydlím v Malšovicích, které patří mezi dražší lokality. Platíme okolo deseti tisíc korun měsíčně, a to mi nepřijde zas tak moc. Myslím, že bydlení tu stojí i více.

František Novák

Hradec Králové
Moc to nesleduji, protože mám naštěstí vlastní rodinný dům. Zdražuje se vše, takže se to projeví i na bydlení. Myslím si, že Hradec Králové patří mezi města s vyššími cenami a bydlení zde není právě nejlevnější.

Iva Babušíková

Hradec Králové
Ceny za bydlení v Hradci Králové se mi zdají předražené oproti jiným městům v republice. Mám sice byt v osobním vlastnictví, ale stále doplácím sedm tisíc korun měsíčně, a to mi přijde poměrně drahé.