750 tisíc korun. Tolik měl podle informací Deníku stát letecký výlet devíti osob z pardubického letiště na středeční fotbalové utkání do španělského Madridu. Na palubě luxusního tryskáče měli být mimo jiné i starostové pardubických městských obvodů Jaroslav Kňava a Milan Tichý a starosta Heřmanova Městce Aleš Jiroutek.

„V Madridu jsme byli. Soukromě se podívat na fotbal, a to i s Milanem Tichým, se kterým jezdíme na desítky fotbalů v České republice i po světě,“ uvedl Jaroslav Kňava (ODS), starosta Městského obvodu Pardubice V.

Starosta nechápal, proč se o tento let média tolik zajímají. „Tak jsme letěli na fotbal. Byl to soukromý zájezd, sami jsme si ho zaplatili na dva, skoro tři dny. Podívali jsme se na krásný fotbal, který jsem chtěl v pětapadesáti letech vidět. Tečka. Bylo nás celkem devět kamarádů, se kterými jezdíme na fotbal.“

Kňavu podle jeho slov stála cesta na utkání Real Madrid – AC Milán něco mezi 60 až 70 tisíci korun. „O peníze se nejedná. Když chci něco vidět, tak jedu,“ sdělil starosta pardubické „pětky“.

„Samozřejmě jsem si zájezd hradil ze svého. Nevím, co je na tom špatného. Celé mi to připadá jako hon na nějaké zločince. Vždyť je to zbytečné,“ kroutí hlavou Jaroslav Kňava, který medializaci jejich výletu do Madridu považuje za akci na objednávku, aby jej poškodila. „Pojedu, kolikrát si vzpomenu, kamkoliv. Už mne všichni rozčilujete.“

Starosta Kňava čelil výtkám opozice již vloni, a to za cestu do USA na hokejový zápas NHL, kterou pořádal pardubický hokejový klub.

Opozice v tom spatřovala „odměnu“ klubového vedení za prodej akcií města v klubu podnikateli Romanu Šmidberskému. I sám primátor označil kontroverzní cestu za oceán za nešťastnou.

Jaroslav Kňava si však možný střet zájmu nepřipouští a vidí za osočováním závist a politický boj. Nechá na voličích, aby se k tomu vyslovili.

„Ať si to lidé zváží. Pokud si myslí, že jsem takový pitomec, že si neumím zaplatit zájezd, tak ať mne nevolí. Pro mne to není živnost,mám svoji firmu.“

Vyjádření dalšího účastníka cesty do Madridu Milana Tichého (ODS), Kňavova stranického kolegy a rovněž starosty městského obvodu, se našemu listu nepodařilo získat, protože nebral mobilní telefon.

Podle informací Deníku je podobný výlet naplánován i na 28. října, tentokrát však májít o směr Londýn.

(zr)