Vynucené přestupy, komplikace, zdražení – to všechno jsou slova, která znějí z úst obyvatel městských částí, kterých se od pondělí dotknou redukce linek městských autobusů.

Dopravní podnik spolu s magistrátem oklešťují trasy jednoduše proto, že chtějí ušetřit. Ostrý odpor veřejnosti je ale donutil trochu přibrzdit. „Dali jsme si termín do konce října. Uvidíme, co změny přinesou v praxi, a pokud to bude pro lidi opravdu tak nepříjemné, trasy se vrátí," slibuje Zdeněk Fink, primátor města. Připouští však, že to dopravní podnik a potažmo magistrát přijde na nějaké peníze navíc, které mohly posloužit třeba jinde.

Obyvatelé Malšovy Lhoty, Slatiny a Svinar ale mají jasno. Krátit trasy nechtějí, právě tak jako nechtějí přestupovat a platit navíc peníze. „Je to hodně necitlivé řešení, jezdí k nám jenom pětka, a ta má končit u cihelny. Maminky s kočárky, důchodci, ti všichni pak musí přestupovat, a když si chtějí jet nakoupit, celé martyrium podstupují ještě s těžkými taškami. Mrzí mě i přístup dopravního podniku, že o změnách rozhodl sám, i když naše stanoviska zná," hájí zájmy Slatiny Pavel Tobiášek, předseda komise místní samosprávy. „Určitě se budeme bránit všemi možnými způsoby," dodává.

„Doprava se zkomplikuje dětem, které se potřebují dostat do škol na Slezském Předměstí, stejně jako starším lidem jedoucím na polikliniku. Kvůli přestupům se lidé budou do centra i k terminálu dostávat déle," píše se ve stanovisku komise místní samosprávy Svinary.

„Problém je, že počet cestujících nestoupá," říká primátor. Město by bez omezení dopravy ročně přispívalo o 10 milionů víc. Dopravní podnik od konce loňského roku zaznamenává výrazný propad příjmů.

Jak se od pondělí změní jízdní řády
• Linka č. 5 – Směrem od Slatiny bude končit na zastávce Cihelna.
• Linka č. 8 – Kvůli změně linky č. 9 bude jezdit v hodinových intervalech.
• Linka č. 9 – Ve směru od Terminálu HD zabočí za nemocnicí do Třebše 
a přes Hvězdu, Benešovu třídu a Mrštíkovu ulici se vrátí na svoji původní trasu.
• Linka č. 11 – Jezdit bude od Hájovny k Adalbertinu, zpět pojede od Muzea.
• Linka č. 17 – Pojede ze Svinar k Adalbertinu, zpět stejnou trasou od Muzea, některé spoje budou zajíždět do Bělče a na zastávku Parlament.
• Linka č. 28 – Dopravní podnik tuto linku zruší úplně.