Začněme však negativy, i ta se totiž po letech objevila.

Za první organizátoři nemohli, během odpoledne se totiž snesl na louku u Piletického potoka (za obchodním domem Kaufland u okruhu) déšť. Pravda, předpověď to věštila. Byla to – minimálně – po dvou letech první sprška, jež Majáles osvěžila.

Přesto návštěvníci nebyli nachystáni, a tak měl žně nedaleký obchod, který nabízel pláštěnky.

Začínalo se na pětadvaceti korunách, jenže po nějaké době byly k mání už jen luxusní igelitové oblečky cirka za dvě stovky.

V přepočtu šest piv na Majálesu. Tedy docela velká porce…

Jenže i s těmi pivy byl maličko problém. Organizátoři totiž zvolili nový způsob placení. Každý návštěvník dostal náramek s čipem, na nějž si poslal tolik peněz, kolik potřeboval.

Terminály však při prvním návalu nestíhaly.

„Chtěl jsem jít na skupinu Wohnout," popisoval Tomáš Otradovský ze Dvora Králové. Rocková kapela začínala svůj program ve dvě odpoledne. „Jenže jsem čekal tři čtvrtě hodiny s náramkem a pak jsem ještě musel zaplatit padesát korun za nový čip," vykládal rozladěně.

Nakonec se však i v jeho případě vše změnilo k lepšímu. A užil si našlapaný program: koncerty, hlášky moderátorů Jiřího Mádla či Jakuba Koháka, ale také každoroční volbu krále Majálesu.

Ti se představili už pár minut po poledni, v tradičním průvodu. Ten vyrazil z Baťkova náměstí až do centra Majálesu. Jak probíhal?

Kandidát na letošního krále majálesu Wenca z Jiráskova gymnázia v Náchodě si vlezl do své opentlené kárky, aby ho panoš z jeho věrné družiny zapřáhl za kolo a vyrazili v čele průvodu.

„My jsme majálesový průvod, přidejte se k nám," volal Wenca ze své kárky na kolemjdoucí.

Had tvořený studenty začínal ve dvanáct hodin na Baťkově náměstí, aby se přesunul na louku za Piletickým potokem. Právě tam se totiž v pátek majálesové veselí konalo.

Početný dav příznivců měl v průvodu i Ostřa – kandidát 
z hradeckého gymnázia J. K. Tyla. „Za každý hlas u mě máte pivo," vykřikoval Ostřa za potlesku svých příznivců.

Ještě před jednou hodinou průvod dorazil do areálu. Král byl znám až během noci…   (fej, skr)