Ve čtvrtek půjde městem průvodPřestože organizátoři očekávali, že do pokusu zapojí minimálně pět desítek zamilovaných dvojic, skutečnost byla jiná. Přesto, že v krajském městě studuje vysoké školy více než deset tisíc mladých, na prostranství se líbalo pouhých patnáct párů…

„Majáles se v Hradci Králové koná v takovém rozsahu teprve druhým rokem, takže menší účast přikládáme tomu, že tady nemá takovou tradici. Navíc, kvůli delšímu volnu většina studentů odjela domů, takže nejsou v Hradci. Nepřesvědčilo je ani to, že všechny akce majálesu, s výjimkou hlavního koncertu, jsou zdarma,“ uvedla hlavní organizátorka hradeckého majálesu Lucie Bzenecká. Český rekord ale přesto padl. V republice se sice podobné pokusy už konaly, ale v jiných disciplínách, například v líbání pod jedním stromem. „Byli bychom rádi, kdyby se z líbání na Biřičce stala tradice, aby se tady páry na První máj vždycky scházely,“ doplnila.

Úterním rekordem však hradecký majáles nezačal, ale ani nekončí. Majáles, který zahrnuje množství koncertů, vystoupení divadelníků, básníků, ale i promítání filmů, besedy, autorská čtení, branný závod a další akce, začal v pondělí. Nejúspěšnějším počinem prvního dne se staly čarodějnice v hradeckém AC klubu. Zatímco uvnitř hrály tři kapely, venku se u ohýnků při ohňové show a opékání buřtů bavily další desítky mladých.

Ve středu je na programu například beseda s pardubickou jednotkou Amnesty International. Majáles vyvrcholí ve čtvrtek maškarním průvodem městem. Na cestu se vypraví v poledne z Baťkova náměstí a skončí v Šimkových sadech, kde je od 13 hodin připraven velký koncert. Představí se tady Kryštof, Mig 21, Vypsaná fixa, Wohnout, Skyline, Sto zvířat a Lety mimo.