Mokré zkoušky
„Samotné opravy skončily a v elektrárně došlo na takzvané mokré zkoušky, postupně na všech rekonstruovaných soustrojích,“ říká k současné fázi oprav královéhradecká mluvčí ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. Cílem mokrých zkoušek je prověřit za plného zatížení a provozu funkčnost turbín a celého technického zázemí po první generální opravě více než stoleté elektrárny.
„Elektrárna po své generální rekonstrukci bude opět schopna plně dodávat energii do sítě. Je modernější, plně využije průtok vody a zajistí bezpečný provoz. Její vzhled ale zůstane historický, tak jak ji uvedli do provozu naši předci v roce 1912,“ dodává ředitel provozu malých vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.
Secesní budova elektrárny je chráněnou technickou památkou.
Rekonstrukce proto musela být precizní a s respektem k dokonalému soustrojí malé vodní elektrárny, která na Labi slouží více než sto let.
Automatické řízení
„Generální oprava se týkala zejména dvou turbín TG2 a TG3, došlo také na převinutí generátorů a doplnění regulačních prvků regulátoru tak, aby u obou turbín byla možná plná automatizace systému řízení,“ přibližuje technické detaily oprav Šárka Lapáčková Beránková.
„Kolo historické Francisovy turbíny navíc dostalo zbrusu nový ochranný keramický nátěr, který prodlouží jeho životnost o další desítky let.“
Rekonstrukce malé vodní elektrárny vyšla zhruba na 20 milionů korun a u konce bude ve chvíli, kdy zatěžkávací zkouškou projdou bez jediné chyby všechny její technologické součásti. „Předpokládáme, že se tak stane do konce listopadu,“ uzavírá Šárka Beránková Lapáčková.
Historie elektrárny
Stavbu elektrárny na 157. kilometru řeky Labe zadalo zastupitelstvo města Hradec Králové 12. května 1908 a projekt tohoto vodního díla vypracoval ředitel Elektrických podniků pražských prof. Ing. Karel Novák. Secesní budovu navrhl prof. arch. František Sander a na betonovém mostě s ním spolupracoval Ing. František Jirásek. Hydrocentrála elektrárny byla připravena v roce 1911 tak, aby se mohly uskutečnit zkoušky tří Francisových turbín s výkonem 300 koňských sil. První elektřinu dodaly ke konci ledna 1912.