Mladí filmoví tvůrci ze základních škol se letos ocitli v hledáčku pořadatelů Filmové ceny Technologické agentury ČR. Měli za úkol vytvořit krátký snímek o tom, jak si představují život ve městech budoucnosti založený na nových vynálezech. Z celkem 11 krátkých soutěžních filmů vybrala odborná porota animaci Město budoucnosti, kterou vytvořili žáci 5. ročníku výtvarného oboru Základní umělecké školy Střezina z Hradce Králové pod vedením Dominiky Cyprové. Sošku převzala na slavnostním zahájení 63. ročníku Zlín Film Festivalu.

Letos se uskutečnil čtvrtý ročník a od těch předchozích se zásadně lišil. „Zaměřil se přímo na filmovou tvorbu školáků a jejich pohled na vědu, vynálezy a budoucnost,“ vysvětlila mluvčí Technologické agentury ČR Veronika Dostálová.

Jako téma bylo zvoleno: Jsem vědec a mohu vytvořit nový svět aneb Jak si představuji budoucí život ve městě, který je založený na nových vynálezech.

Žáci všech ročníků základních škol měli možnost vytvořit hraný, animovaný nebo kombinovaný (hraný s prvky animací) film se stopáží do pěti minut a ztvárnit tak svou představu o životě v budoucnosti. Kromě hradeckých žáků soutěžily děti ze základních a základních uměleckých škol z Kolína, Františkových Lázní i dalších českých měst.

Ředitel královéhradecké ZUŠ Střezina Karel Šust.
Zapálený kantor dokáže děti pro hudbu nadchnout, říká ředitel hradecké ZUŠky

„Velice oceňuji pojetí letošní ročníku, kdy se mohli umělecky projevit ti nejmenší. Hodnocení oproti minulým ročníkům bylo trochu složitější, protože všechny nominované filmy byly skvělé. Bylo velmi zajímavé vidět, jak na svět kolem nás, vědu a budoucnost nahlížejí děti, které opět ukázaly, že jsou velice vnímavé,“ zhodnotil Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury České republiky.

Kromě filmové ceny výherci dostanou i výtvarné potřeby a volné vstupenky do sítě kin Aero. Všechny přihlášené snímky byly navíc uvedeny v rámci speciálního eventu na 63. ročníku Zlín Film Festivalu. „Téma krátkého filmu s námětem vědy, pokroku a budoucnosti dobře vystihlo a propojilo spolupráci. Určitě plánujeme v této spolupráci pokračovat i další rok,“ dodal předseda odborné poroty Pavel Komárek.

Střezina při slavnostním průvodu městem.
VIDEO: Střezina má nový videoklip. Inspirací byl průvod městem a hymna školy

„Jsem rád, že se soutěž mohla posunout přímo k vlastní tvorbě malých filmařů, která je pro nás dospělé nesmírně inspirující a obohacující. Dětská mysl umí pracovat s nejrůznějšími podněty s daleko větší fantazií a upřímností a pokud se propojí s moderní technologií, vznikne originální dílo. Určitě chceme v tomto směru pokračovat i v budoucnu a vést nejmladší generaci k zájmu o vědu i film,” doplnil k významu soutěže prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.