Za víc jak půl roku je v Malšovicích hotovo. Stavbaři, kteří se kolem pošty, bowlingu a hospody dlouhé měsíce pohybovali, odešli. Starý a zastřešený areál bývalé tržnice vystřídala zeleň s bohatým mobiliářem, rozbité betonové náměstíčko nová zámková dlažba. „Přibyly tam čtyři nové stožáry veřejného osvětlení a odpadkové koše. Zasadili jsme tam také vzrostlý strom – borovici, která bude do budoucna prostoru dominovat. Příští rok by se na ni mohlo navěsit vánoční osvětlení a Malšovice by tak byly součástí vánoční výzdoby města," doplnil za hradecké technické služby už dříve Tomáš Pospíšil.

Nový chodník, lepší parkování

Místním ale k úplné spokojenosti stále pár věcí schází: „Máme ještě takovou představu, že by kolem celého areálu měl být nový chodník, o čemž s technickými službami města jednáme. Také bychom rádi nějak vyřešili tamní parkování, uvažujeme o zjednosměrnění přilehlé úzké uličky, mohla by tam tak vzniknout další parkovací místa," přiblížil předseda malšovické komise místní samosprávy Vladimír Krupka.

Novou tvář staré tržnice podle něj místní přijímají veskrze pozitivně: „Co se ke mně doneslo, byly slova chvály. Lidé tam chodí, jsou rádi, že se to prosvětlilo, využívají nové lavičky. Jediné stížnosti, které se ke mně zatím dostaly byly na adresu zásobovacích vozů, které tam mnohdy bezohledně vjíždějí mezi budovy," říká Krupka.

Ne všichni jsou nadšeni

Jako u každé rekonstrukce se však i v případě Malšovické ozývají kritické hlasy veřejnosti: „To je moc hezké, když bude pršet, nebude kam se schovat. Kryté prostory byly útulnější a byl pod nimi chodník beze sněhu a námraz. Pokud chtěl někdo na slunce, mohl jít o pár metrů dál i předtím, nebyl to žádný bunkr," oponuje například paní Jana Č. „Střechu jsme sundali, protože do ní silně zatékalo kvůli hnijícím palubkám," vysvětluje Tomáš Pospíšil za hradecké  technické služby.

Už při bouracích pracích, které začaly v září a zabraly několik týdnů, si stěžovali především majitelé tamních podniků. Například vyhledávaná bowlingová dráha podle provozního v tu dobu trpěla nejen zvýšenou prašností, ale také odlivem zákazníků. „Problémem je hlavně velká prašnost a hluk. Klienti, co si udělají rezervaci pochopitelně přijdou, ale kolemjdoucí se sem teď zrovna dvakrát nehrnou," posteskl si loni v říjnu provozní  oné bowlingové dráhy Petr Lajdner. Zbrusu nová podoba Malšovické teď k návštěvě přímo vybízí, změnila se totiž k nepoznání.

Michaela Zumrová

Proměna areálu Malšovická v Hradci Králové.