Boj o stromy s nádechem tragikomedie. I tak by se dala shrnout eskapáda kolem vzrostlých dřevin v Malšovicích. Na jedné straně barikády jsou lesníci z hradeckých Městských lesů, kteří označili pětadvacet „chorých" stromů určených ke kácení.

Proti nim stojí odpůrci kácení. Ti vyrukovali s tvrzením, že špatných stromů je přibližně šest a navíc těch označených ke kácení není pětadvacet, ale padesát.

„To, že je označeno stromů padesát, je sice pravda, ale zbytek stromů neoznačili naši pracovníci. My stromy označujeme červenou barvou," řekl Deníku zástupce ředitele Městských lesů Radek Jůza.

Zbytek „špatných" stromů podle jeho slov označil oranžovou barvou neznámý sprejer. Proč tak učinil, je však ve hvězdách.

Kolik padne stromů?
Firma Městské lesy 
Hradec Králové měla 
v plánu pokácet 
25 listnatých stromů.

Neznámý „sprejer" 
z nejasných důvodů jejich počet tajně zdvojnásobil.

Sprejer zamotal hlavu lesníkům i petentům

Zamotanou hlavu mají teď lesníci a místní obyvatelé na konci ulice Emy Destinnové v Malšovicích.

Neznámý vandal, jehož motivací mohla být buď snaha o větší zásah do lesa, rozdmýchání nepokojů či pouze podivný žert, označil barevným sprejem mimo vědomí lesníků další stromy a téměř zdvojnásobil počet dřevin, které by měly ustoupit jejich pilám.

Když dva dělají totéž

Správce místních dřevin, respektive Městské lesy Hradec Králové, totiž předtím provedl označení přibližně 25 stromů v listnatém lese, který je mezi místními obyvateli hojně navštěvovaný a oblíbený.

Ti však začátkem týdne nevěřícně kroutili hlavami nad tím, že jsou podobně „ocejchovány" i další stromy, tentokrát jiným odstínem značkovacího spreje.

Aktivita místních, kterým není osud převážně listnatého lesa lhostejný, na sebe nenechala dlouhou čekat. Svůj postoj k zachování lesa vyjádřili ihned formou petice, na které se k úternímu ránu sešlo už přes 80 podpisů převážně místních obyvatel a další přibývají. „Tento les je velmi oblíbený. Denně sem například chodí školky. I proto nám není jeho osud lhostejný. Vždyť by tady pak vznikla jen nevzhledná mýtina," okomentoval dění František Kaplan, který bydlí jen pár metrů od lesního porostu.

Paradoxně aktivitou neznámého vandala se i více otevřela  debata mezi místními a zástupci lesníků o rozsahu plánovaného zásahu do lesa. Obě strany totiž jeho počínání ani zdaleka nechápou. „Opravdu nevíme, co toho člověka vedlo k tomu, aby označil dvojnásobný počet stromů," pozastavil se nad situací zástupce ředitele Městských Lesů Radek Jůza a osvětlil, proč lesníci pětadvacet stromů označili.

„Ve většině případů se jedná o stromy nahnilé a napadené škůdci. Navíc se tyto stromy nacházejí na velmi frekventovaném místě. Po chodníku pod nimi procházejí maminky s kočárky a nedaleko je autobusová zastávka. Odstraněním nebezpečných dřevin tak chceme předejít případnému neštěstí. Rozhodně bychom nikdy nekáceli zdravé stromy," dodal Radek Jůza s tím, že pro lesníky bylo štěstím, že si neznámý sprejer vybral jinou barvu na označení.

„V opačném případě bychom vypadali jako diletanti, kteří nevědí co vlastně dělají. A v případě odpůrců by pak bylo toto počínání těžké vysvětlovat," dodal zástupce městské společnosti.

Podle Radka Jůzy pak červeně označené stromy mají jít k zemi do zimy a nebudou nikterak nahrazeny. „Jsou na okraji lesa a svoji korunou sahají mimo. Stromy, které jsou za nimi tak získají větší prostor a postupem času svoji korunou prostor zaplní," doplnil Radek Jůza s tím, že v případě Malšovic nekonají Městské lesy na základě „objednávky za úplatu".

„Jen nás mrzí, že se petenti, dříve než spustili svoji akci za záchranu lesa, neobrátili s dotazem na nás," doplnil Radek Jůza.