Anketa osobností:

Kamil Kuča, rektor UHK:
Kamil Kuča.Zdroj: archivUniverzita má zájem o spolupráci s čínskými akademiky 
a vědci. Chceme, aby studenti získávali zkušenosti v západních zemích, ale i v prosperujících firmách a na spřátelených univerzitách v Asii, mezi nimiž máme i několik spolupracujících univerzit a vědeckých pracovišť v Číně.
Na druhou stranu UHK ctí demokratické principy společnosti a nesouhlasí s podporou Čínské lidové republiky na úkor Tibetu.
Upřednostňování ekonomických témat před lidskými právy je nebezpečné i pro lidská práva v naší zemi.

Zdeněk Fink, primátor Hradce Králové:
Zdeněk Fink.Zdroj: archivJeho svátost Dalajláma je jednou z předních osobností současného světa.
Je celosvětově ceněný pro své celoživotní postoje, vzdělání, ale i zásadovost. Je také nositelem Nobelovy ceny míru.
Jmenujte mi jednoho z naší velké čtyřky podepsané pod oficiálním prohlášením, který mu sahá aspoň po kotníky.
Nejsmutnější na celé věci je fakt, že prohlášení vzniklo po návštěvě čínské velvyslankyně na Pražském hradě. Na tuto otázku tedy odpovídám: ne, nemáme.

David Drábek, umělecký šéf divadla:
Dramatik a režisér David Drábek.Zdroj: Deník/ Jan JelínekHodně zoufalý pohled na čtyři papaláše, co hujersky pátrají, kde má panda díru. Proč tolik servility a předposranosti? Kvůli osmdesátiletému duchovnímu guru, jenž navíc od roku 2011 není členem tibetské exilové vlády? Ne, důvodem nakonec nejsou ideály, nýbrž prachy. A navíc prachů nemnoho. Z těch čtyř ubožáků mne nejvíce zklamal Sobotka. Pár dnů před tím aplaudoval Pithartův projev v Rudolfinu a hlásil se k odkazu Václava Havla. A já se těšil, že z té politické skleníkové bonsaje vyroste třeba strom. Nevyroste. A my před světem vypadáme jako lokajové a pohůnci bez páteře a hrdosti.

Máme se stydět za to, že si vážíme dalajlamy?

Česká republika/ Východní Čechy /PRO A PROTI/ - Návštěva tibetského duchovního vůdce dalajlamy způsobila poprask. Tentokrát ovšem ne kvůli jeho myšlenkám. Česká republika si, stejně jako pár dní předtím Slovensko, vysloužila zdvižený prst ze strany Číny. Stručně řečeno: Chcete naše investice, tak si pohlídejte, s kým se potkáváte, protože Tibet patří nám a vy podporujete separatistu. Setkání  lidoveckého ministra kultury Daniela Hermana s dalajlamou proto už před schůzkou označil předseda vlády za soukromou iniciativu. Prezident, premiér, předseda Senátu a předseda sněmovny vydali poté prohlášení, kde se od „osobní aktivity" člena vlády distancovali. A ujistili  Čínu, že Tibet považují za její součást. Tím rozdělili společnost, jejíž jedna část považuje prohlášení za výraz slabosti až srabáctví, zatímco druhá část mu při představě neohrožovaných čínských investic tleská. S tibetským duchovním vůdcem se setkali i další ministři - Pavel Bělobrádek a Jiří Dienstbier.

Jaroslav Hanák - prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR:

TK Svazu průmyslu a dopravy ČR po skončení jeho volební valné hromady proběhla 28. dubna v Praze. Představilo se na ní nové vedení svazu. Jaroslav Hanák Zdroj: Deník/Martin DivíšekMěli naši vrcholní politici přijmout dalajlamu oficiálně a nebrat ohledy na požadavky Číny, která trvá na politice přehlížení Tibetu?
Svaz průmyslu ČR prosazuje dlouhodobě zájmy českých firem v Číně. V posledních letech se podařilo výrazně zlepšit i vztahy na oficiální úrovni, což je v Číně nutným předpokladem úspěchu zejména velkých projektů. Přijetí dalajlamy na oficiální úrovni v roce 2009 vztahy výrazně zhoršilo. I na základě této zkušenosti bychom pokládali za kontraproduktivní, aby ho vrcholní politici oficiálně přijali v rámci jeho soukromé návštěvy.

Byla podle vás adekvátní reakce ústavních činitelů, kteří se od schůzky ministra kultury Hermana s tibetským duchovním vůdcem distancovali?
Přijetí dalajlamy na oficiální úrovni mohlo být druhou stranou vnímáno jako určitý nesouhlas s politikou jedné Číny. Pokud vláda tuto politiku akceptovala, měli by se jí řídit všichni její členové. Reakce ústavních činitelů tak měla podle nás za účel tuto situaci korigovat.

Má podle vás mít ekonomický pakt s jakoukoliv zemí přednost před havlovskými idejemi o lidskoprávním rozměru politiky?
To, co nazýváte s pejorativním nádechem „ekonomický pakt", zahrnuje dlouhodobé a velmi obtížné úsilí mnoha českých firem prosadit se, v tomto případě v Číně. S lidskoprávním rozměrem politiky se to nevylučuje a jak ukazují příklady zemí, jako je Německo nebo USA, je možné najít rozumný kompromis.

Tomáš Machula - katolický teolog a filosof, rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích:

Prezident Miloš Zeman v úterý jmenoval nového rektora Jihočeské univerzity Tomáše Machulu.Zdroj: ČTK/Michal KamarytMěli naši vrcholní politici přijmout dalajlamu oficiálně a nebrat ohledy na požadavky Číny, která trvá na politice přehlížení Tibetu?
Nemyslím, že by měli povinnost se s dalajlámou při jeho návštěvě republiky setkat, ale pokud se s ním setkat chtěli, tak se setkat měli, bez ohledu na Čínu. Jsme totiž svobodná země s určitými zásadami a nemáme se bát to dávat najevo.

Byla podle vás adekvátní reakce ústavních činitelů, kteří se od schůzky ministra kultury Hermana s tibetským duchovním vůdcem distancovali?
Ne, byla podle mého soudu jednoznačně přehnaná. Působila skutečně jako akt vrcholné servility. Myslím, že něco takového skutečně nemá naše země zapotřebí. A zdůrazňuji, že to říkám bez jakýchkoli politických ambicí nebo snahy kohokoli politicky preferovat. Kdyby se takto zachovali představitelé z jiných stran, můj názor by se nezměnil.

Má podle vás mít ekonomický pakt s jakoukoliv zemí přednost před havlovskými idejemi o lidskoprávním rozměru politiky?
Pokud nehrozí přímo hladomor nebo naprostý ekonomický kolaps, pak mít přednost určitě nemá.