„Můžeme jej vidět na Štědrý den, ale už okolo páté hodiny ranní,“ říká astronom Jan Veselý zkrálovéhradecké hvězdárny. Ve 4.49hodin totiž planeta Mars vstoupí za Měsíc a zjeho zákrytu vystoupí dvanáct minut po páté. Čím je tento jev mimořádný?

„Nejedná se oúkaz zcela obvyklý– odehrává se velmi nepravidelně po několika letech. Tentokrát se navíc Mars nachází nejblíže kZemi, takže jeho pozorování bude oto zajímavější,“ vysvětluje Jan Veselý. Jev bude možné vidět pouhým okem, ale kdo použije triedr, užije si pohled kotouček „rudé planety“ mizející za Měsícem lépe. Podle astronomů budou mít ti, co si přivstanou, velmi hezkou podívanou.

Lidé, kterým se nebude chtít tak brzy ráno vstávat, otento úkaz sice přijdou, ale pohled na noční oblohu si mohou vychutnat třeba cestou na půlnoční mši. Pokud to počasí dovolí, uvidí Měsíc vúplňku, nápadný Mars či krásné souhvězdí Orion. Štědrovečerní oblohu bude zdobit dokonce isymbolická hvězda betlémská– vsouhvězdí Persea je totiž vidět slábnoucí Holmesova kometa. Ikjejímu pozorování postačí pouhý triedr.