Trenér Novák našel před lety v této obci na Vysočině „azyl“, a tak není divu, že náves zaplnily stovky zdejších obyvatel i lidí z okolí.

Martinu Sáblíkovou čekalo kromě bouřlivého uvítání i několik dárků – od hasičů z nedaleké obce Stan dokonce dostala brusle vyrobené z perníku.

Chybět pak nemohla ani autogramiáda.

Sáblíková se vrátila do místa dřiny ve Studnicích

Jedinečným způsobem v noci ze soboty na neděli posouvali čas na hodinách ve Studnicích, v nenápadné obci na Vysočině, tam, kde si podávají ruce Žďársko a Chrudimsko.

Až do rána tam probíhaly oslavy historicky nejúspěšnější sezóny českého rychlobruslení. Za účasti reprezentačního trenéra Petra Nováka, za účasti olympioniček Martiny Sáblíkové a Karolíny Erbanové, které netajily nadšení, že konečně se s nimi před veřejností ocitá i řada dalších členů jejich Nowis Teamu. Jedinečného sportovního týmu, nejamatérštějšího v zemi, co se podmínek po řadu let týče, ale nyní jednoznačně podle Martiny i Káji s velkým podílem na jejich medailích.

Proč právě Studnice? Protože když bylo trenéru před pár lety nejhůř, když ztrácel naději na aspoň trochu fair play podmínky ke sportování nejdřív ve Svratce (kde už od roku 2003 ubyli lidé i finance k ledování přírodních oválů v zimě), pak i ve Žďáru nad Sázavou (v němž mnozí lidé dodnes nepochopili, jak skvělou reklamu a zadarmo rychlobruslaři dělají městu i regionu po Česku i v zahraničí), ve 450hlavé obci našel azyl, bydlení.

A Novákovi svěřenci stále častěji mířili do Studnice za koučem, k výcvikovým kempům. Běhat, jezdit na kole cestou necestou, do kopce z kopce, posilovat - k tomu tu je ideální terén. A ze sousedů se stali velcí fanoušci. Před rokem na lesním rybníku u Studnice pomohli uspořádat i rychlobruslařské mistrovství ČR, když to jinde nešlo anebo si zkrátka jiní netroufali.

Auta, přijíždějící včera s Martinou, Karolínou a Petrem do Studnice, domácí zastavili už před obecní hranicí. Počínali si přitom se stejnou vervou, jako když organizují proslulý průvod masopustních maškar, a kopyty klop, do obce už se přijíždělo ve vyzdobeném kočáru za koněspřežím. Pódium i s nebesy bylo vyneseno před hospodu U Kapličky, mladí rychlobruslaři i s koučem museli nahoru, Sáblíková v pěkně padnoucí bundičce musela s medailemi na světlo boží a pěkně vyprávět…

Dostalo se samozřejmě i na další medaile z vydařené sezóny. A pak - zazněly nejoblíbenější songy týmu (tedy: nejoblíbenější po hymně pro trenéra). A ústa pak šlo dlouho do noci, spíše do rána zavřít jen při hodování, po kterém na ranní proběhnutí po okolních stráních tentokrát nebylo ani pomyšlení…

Tolik rozdaných podpisů jako při zdejší autogramiádě bývá málokde k vidění. Olympijská vítězka Martina Sáblíková se podepisovala pro inspiraci nejen sportující mládeži ze širokého okolí, ale třeba i 90letému „Studničákovi“ Antonínu Rysovi. Tak široké spektrum fanoušků mají Martina i další z týmu mezi těmi, kteří je už roky vídají právě kolem jejich chalup nabírat od jara do podzimu kondici.

Úspěšný trenér Petr Novák řekl: „Máme teď po olympijské sezóně hodně pozvánek k různým akcím, ale vrátit se sem, do maličké vesnice v horách, jsem považoval nejen za slušnost, ale i za povinnost. Chtěl bych, aby si moji svěřenci vážili těch, kdo jim pomáhali a pomáhají, na cestě vzhůru. A taky chci i odtud připomenout všem talentům z měst i vesnic, že je už brzy rádi přivítáme na našich akcích. Byť samozřejmě s kolečkovými bruslemi. Nedaleko odtud, v Chrudimi, už organizuje pravidelné tréninky farma našeho Nowis Teamu. Jak bude tepleji, začne objíždět závody. Další šance přihlásit se k rychlobruslařským tréninkům teď promýšlíme, diskutujeme v řadě jednání, která určitě brzy zveřejníme. Kdo chce v této zemi začít trénovat jako Martina Sáblíková, může už začít s přípravou!“

Iva Nová, Nowis Team