Keramika, výrobky ze dřeva, slámy a dalších přírodních materiálů. Takový sortiment nabídly sobotní Martinské trhy v Adalbertinu. „Zboží z vietnamských tržnic tady nenajdete,“ řekla Jaroslava Vajrauchová z pořádající Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti.

Přednost dostala lidová tvorba a umělecká řemesla. Takový sortiment nabízel třeba řezbář Josef Vlk z Hamrů nad Sázavou, který zároveň předváděl, jak ozdobné i užitkové předměty ze dřeva vyrábí. „Jezdím sem několik let. Láká mě nádherné prostředí,“ řekl.

Až z Košic na východním Slovensku přijela do Hradce Marta Futóová, která už třicet let vyrábí obrázky z rostlin a květin. „Veľmi jednoduchý, ale o to krajší výrobok, kvetinový obrázok z prírodného rastlinného materiálu.“ Sdělila, že na hradeckých Martinských trzích je už po čtvrté a dodala, že pěkné lidové výrobky se stále ještě prodávají. „Nie je to žiadna Čína, ale klasika zo strednej Európy. To majú ľudia radi,“ prohlásila.

„Chceme lidem nabídnout krásné rukodělné výrobky. Tomu také podřizujeme výběr prodejců,“ uvedla za pořadatele trhů Jaroslava Vajrauchová. Nemají to jednoduché, někteří obchodníci se je snaží „oblafnout“. Z ručně dělaného porcelánu se nakonec vyklube průmyslově vyráběný porcelán z Číny, z batikovaných výrobků běžný textil.

Výběr prodejců však přináší ovoce. K vidění a koupi byly například výrobky ze slámy, dřeva či ovčí vlny, svíčky, keramika, perník, patchwork, bižuterie, vánoční dekorace, dárky z přírodních materiálů.

Na pátý ročník Martinských trhů do hradeckého Adalbertina přijelo 110 výrobců a prodejců z Čech, Moravy i Slovenska. Návštěvníků? Těch byly v Adalbertinu i na přilehlém parkovišti tisíce.

Dalším podobným počinem Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti budou od 18. do 22. prosince Vánoční trhy na Masarykově náměstí. Těch se zúčastní 109 prodejců. „Zájem byl obrovský. Přihlášky už jsme zastavili,“ řekla Vajrauchová.

Jak vypadaly loňské martinské trhy? Podívejte se zde.