Šestačtyřicátý babybox v České republice včera v Hradci Králové slavnostně otevřel jeho zakladatel Ludvík Hess v areálu Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje (ZZSKHK).

„Babyboxy jsou potřeba po celé republice, což je vidět i na statistikách. Otázkou je, jestli je nutný i v našem městě, kde není příliš mnoho cizinců a není velká nezaměstnanost. Přesto si myslím, že je zde babybox na správném místě. Pokud pomůže zachránit i jen jeden život, tak stojí za to,“ uvedl ředitel ZZS KHK Jiří Mašek.

Hradec Králové patřil k posledním krajským městům, které babybox ještě neměly. Ze třinácti metropolí chybí zařízení v Českých Budějovicích a Karlových Varech.

„Po čtyřech letech, kdy jsem se o babybox v Hradci Králové snažil, se to konečně podařilo. Beru to jako své zadostiučinění. Vše se děje díky hejtmanství a záchranné službě. Kdyby to bylo na nemocnici, tak bychom ho neměli do dneška,“ řekl Ludvík Hess, jenž si říká babydědek Lu. Například bývalý ředitel hradecké nemocnice a současný ministr Leoš Heger tvrdil, že matky mají více možností, jak zaopatřit nechtěné dítě, než je uložit do babyboxu. „Investice a nezbytná péče o babybox se proto nejeví jako opodstatněné a ušetřené peníze lze využít i ve prospěch dětí podstatně líp,“ uvedl již dříve Heger.

Pořizovací náklady na jeden babybox jsou zhruba dvě stě padesát tisíc korun. „Na všech zařízeních provádíme zdarma servis a revizi,“ uvedl Ludvík Hess.

Ještě nedávno byl osud hradeckého babyboxu nejistý, protože se požadovaná částka nedařila sehnat. „Přihlásil se mi sponzor, který nabídl přispět. Je to společnost OSDK, která se zabývá drahými kovy,“ vysvětlil Ludvík Hess.

Mezi sponzory je například i město Nový Bydžov, které přispělo částkou pět tisíc korun. Také Královéhradecký kraj přislíbil čtyřicet tisíc korun. „Jsem ráda, že jsem mohla být u vzniku babyboxu. Přála bych si, aby se všechny děti rodily do šťastných rodin, ale bohužel situace tomu nenahrává. Kéž by babybox pomohl zachránit opravdu ohrožené děti,“ řekla radní odpovědná za zdravotnictví Jana Třešňáková.

Již 46 babyboxů v České republice

V České republice je čtyřicet šest babyboxů.
Za šest let bylo odloženo padesát sedm dětí.
První byl otevřen 1. června 2005 v GynCentru v Praze 9 - Hloubětíně.
Nejvíce dětí, sedmnáct, našli pracovníci hloubětínského GynCentra.
Sedm dětí bylo odloženo v Brně, v Ostravě pět.
V Královéhradeckém kraji jsou babyboxy také v Trutnově, v Náchodě.
V krajských městech chybí babybox v Karlových Varech a Českých Budějovicích.