Na azylový dům se v sobotu proměnil krajský úřad. Před zimou a větrem se v jeho útrobách schovaly stovky návštěvníků prvního masopustu na nádvoří bývalého pivovaru.


Lidé si uvnitř úřadu mohli prohlédnout výstavu fotografií z přestavby areálu, pozůstatek parkánové hradby ze 16. století, kterou při rekonstrukci pivovaru objevili archeologové, nové garáže a podobně.

„Jsem tu úplně poprvé. A jsem příjemně překvapená, jak pivovar po rekonstrukci zkrásněl. Nepoznávám to tady,“ řekla Jana Ochotníková z Chlumce nad Cidlinou.

Na nádvoří mezitím někteří návštěvníci drželi stany, se kterými si pohrával silný a studený vítr.
„Posilnil jsem se výborným prejtem a gulášem a navíc za lidové ceny, tak chci organizátorům pomoct,“ řekl jeden z dobrovolníků, Pavel Bakalář z Pardubic.

Přes nevlídné počasí se návštěvníci mohli bavit masopustním rejem maškar členů folklórního souboru Barunka z České Skalice. Krajský hejtman Pavel Bradík je za to na závěr úvodního představení odměnil tisícikorunou.
„Naštěstí nemám tak malý výdělek, abych si nemohl dovolit pustit chlup. Ale při dalším výstupu už jim dám jen drobné,“ řekl Pavel Bradík a krátce zavzpomínal na dětství.

„Také jsem chodíval v masopustním průvodu. Jednou na mě oblékli masku žáby, jenže já chtěl být rytíř. Tehdy jsem to oplakal,“ dodal Bradík.
Podle vedoucího muziky a primáše souboru Barunka Pavla Řídkého půjdou peníze vydělané v Hradci zpět do folkloru. „Máme zhruba čtyřicet dětí od tří do patnácti let, takže je použijeme na jejich občerstvení. Překvapila nás štědrost pana nejvyššího, ale především zájem lidí o masopust,“ řekl Pavel Řídký.
Dodal, že pokud Barunka dostane pozvánku, za rok dorazí.