Většina maturantů si totiž v březnu oddechla s pocitem, že už se do lavic nevrátí a maturitní vysvědčení jim bude uděleno úředně. Teď to vypadá, že se spletli. Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) se začne maturovat po prvním červnu a studenti do té doby mají možnost navštěvovat své střední školy.

Nad tímto scénářem většina maturantů nespokojeně kroutí hlavou. Mají strach o své rodiny a jejich zdraví. „Moje mamka prodělala těžkou nemoc a je velmi rizikový pacient. Nebojím se maturity. Bojím se, že chozením do školy ohrozím celou svou rodinu,“ říká Kateřina Klímová, studentka Obchodní akademie Hradec Králové (OAHK). V některých případech se maturanti bojí i o svoje zdraví. „Já jsem od tří let astmatik a alergik, tím pádem mám dost slabou imunitu. Nedokážu si představit svou přítomnost u maturity ve škole v 35°C s rouškou a ve stresu,“ popisuje studentka rychnovského gymnázia Tereza Matoušková. Podobné pocity sdílí také maturantka z Prvního soukromého jazykového gymnázia Laura Mečavová: „Nikdo nechceme bojkotovat maturity, spíš se všichni bojíme o sebe a o naše blízké. Cítíme se dotčeni jakým způsobem je tato situace řešena a jak nám jsou průběžně podávány informace.“

Pomáháme, nestíháme

Někteří maturanti Střední zdravotnické školy HK chodí pomáhat do nemocnic. Podle studentky 4. ročníku Zuzany Bezdíčkové je těžké zkoordinovat pomoc tam, kde je to nejvíce potřeba, a zároveň se stíhat připravovat na zkoušku z dospělosti. „Mnoho z nás na zdrávce chodí vypomáhat do nemocnic nebo do různých sociálních zařízení a nemyslím si, že máme dostatek času se učení naplno věnovat,“ vysvětluje.

Nenávist od bývalých maturantů

Letošní maturanti musí zejména na sociálních sítích snášet také vtipy od těch bývalých, kteří se cítí ukřivděni. Osočují letošní závěrečné ročníky například z toho, že mají více času a dostanou maturitu prakticky zadarmo. „Dostávali jsme pěknou čočku, kterou teď vystřídaly výsměchy, že máme po srandě,“ upřesňuje Zuzana Köhlerová z Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína.

Většina oslovených maturantů si myslí, že u zkoušky z dospělosti neuspějí. Situace je pro ně prý velice nepříjemná. „Kdo není maturant, tak nepochopí, jak těžké je se na maturitu připravovat v těchto nejistých a psychicky náročných podmínkách s náloží ostatních domácích prací z jiných předmětů,“ dodává na závěr Kateřina Klímová z OAHK.

Christine Havranová