Poslední středoškolskou prověrkou letos projde 2115 studentů a dalších 905 nematurujících čekají závěrečné zkoušky. Sedm dní volna nyní čeká na budoucí absolventy více než poloviny středních škol na Hradecku. Pak už budou muset předvést své dovednosti a znalosti.

Včera jim zvonilo naposledy a v nápaditých kostýmech se vydali do města, aby vybrali co nejvíce financí na závěrečný maturitní večírek. „O tom, za co půjdeme, jsme se dohadovali skoro dvě hodiny. Nakonec to vyhrál nápad jít za orchestr,“ sdělil Jakub Dubrovský, student 8. C z biskupského gymnázia. „Podařilo se nám vybrat skoro 4500 korun, takže večírek si užijeme. Pokud ovšem odmaturujeme. Nejhorší bude čeština a asi religionistika,“ prozradil Jakub.

Naučené znalosti všude nestačí. „Podle vyhlášky je povinným předmětem zatím jen český jazyk a ostatní předměty záleží na ředitelích. Rozhodujícím je především zaměření školy a obory, které žáci navštěvují. Nejčastěji se přidává cizí jazyk a matematika,“ prozradil Jaroslav Dobiáš z krajského odboruškolství. Na odborných středních školách jsou maturity už v plném proudu. Výsledná známka se stanoví nejen z písemné a ústní části, ale také z části praktické.

Právě zručnost a schopnost převést získané dovednosti do praxe prokazují studenti již od poloviny dubna. „Praktické testy probíhají postupně podle tříd už od 16. dubna,“ potvrdil Václav Kosina, ředitel SUPŠ hudebních nástrojů a nábytku. Některé to ale teprve čeká. Zkoušku dospělosti hodnotí několikačlenná komise v čele s předsedou, který je vždy z jiné školy. „Je to především z důvodů objektivity. Krajský úřad jmenuje všechny předsedy komisí na návrh ředitelů a zbylé složení už je jen na nich,“ podotýká Jaroslav Dobiáš z krajského odboru školství.

Maturitní shon skončí v polovině června, kdy může škola stanovit poslední termín. Ti, kteří učení nevěnovali dostatečnou pozornost, se mohou proti výsledku odvolat anebo se těšit na podzimní termíny a řídit se heslem: „Padající listí maturitu jistí“.