Maturanti musí absolvovat zkoušku z českého jazyka a dalších předmětů, které jsou u každé školy různé. Nejčastěji jsou jimi matematika a odborné předměty. „Okruhy jsme uveřejnili už v září, takže žáci měli dost dlouhou dobu na to aby se připravili,“ sdělil Jan Štěrba, ředitel gymnázia Boženy Němcové.

I když času k učení je skutečně hodně a za celý školní rok se probere většina témat znovu, studenti obvykle spoléhají až na závěrečný svatý týden. „Dopředu jsme se moc neučili. 'Svaťák' to jistí, a co stihneme, to bude muset stačit. V hodinách se toho dost opakuje a navíc písemnou část už máme dávno za sebou, takže čeština bude asi nejlehčí,“ prozradili studenti Václav Rederer a Jakub Felger z gymnázia J. K. Tyla.

Praktická maturita také v pitevně



Přestože všechny odborné školy už mají praktické části maturit za sebou, střední odborná škola veterinární je zahájila teprve včera. „Každý rok spojujeme dohromady praktické maturity i ústní. Navazují nám na sebe v jednom týdnu. Děláme to proto z toho důvodu, že k nám jezdí předsedové komisí až z Českých Budějovic a Kroměříže, kde jsou jediné další dvě střední školy veterinární v České republice,“ prozradila ředitelka školy Hana Rubáčková. Budoucí absolventi prokazovali praktické znalosti jak na malých, tak i velkých zvířatech.

„Vytáhla jsem si otázku na aplikaci léčiv a odběr biologického materiálu. Bylo to celkem lehké,“ řekla jedna z maturantek Dominika Ipserová. „Kromě vyšetřování zvířat si mohou studenti vytáhnout také otázku pitvy nebo kastrace zvířat,“ sdělila ředitelka Rubáčková. Posledním maturantům odzvoní konec v polovině června a pak už si mohou užívat prázdnin.