Letos naposledy čekají na středoškoláky maturity organizované jejich domovskými školami. Pak už zkouška dospělosti dostane celostátní nálepku. Ta by měla zajistit spravedlivé a srovnatelné výsledky.

Podle ministra školství Ondřeje Lišky se pomalu vbíhá do cílové rovinky; ředitelé škol na Hradecku jsou však spíše skeptičtí. „Především je třeba zdůraznit, že model státní maturity je nastaven a všechny nejdůležitější otázky týkající se studentů a pedagogů jsou schváleny a vyřešeny,“ uvedl ministr Ondřej Liška.

Potřebná novela školského zákona by měla zamířit do sněmovny ještě v tomto měsíci a vyhlášku hodlá ministerstvo vydat do konce školního roku. „Tomu, že by státní maturity měly být spuštěny už v roce 2010, nevěřím. Navíc celý současný koncept mi přijde velmi nešťastný,“ kritizuje ředitel gymnázia J. K. Tyla Robert Novák.

Z krajského úřadu Královéhradeckého kraje se zatím obavy nešíří. „Nevidím důvod, proč by se to nemělo stihnout. Stále je dost času. Rozhodně by však do začátku nového školního roku měli mít studenti jasno, co je čeká,“ uvedla Radmila Šulcová, zástupkyně vedoucího odboru školství.

S troškou do mlýna přispěchal také stínový ministr školství Jiří Havel (ČSSD). Ten je autorem takzvané Zelené knihy českého školství, která je opozičním návrhem reformy vzdělávání v České republice. V případě státních maturit z českého a cizího jazyka se v návrhu uvažuje o možnosti nahradit je standardizovanou zkouškou u akreditované agentury.

„Co se týče soukromých agentur, jsem skeptik. Proškolila a na státní maturity nás připravila agentura Cermat. Ta sice není soukromá, avšak spolupráce byla problematická,“ říká ředitelka střední školy služeb, obchodu a gastronomie Helena Matyková.

„Se zavedením agentury, která by státní maturity řídila, nesouhlasím. Peníze by se spíš než do nějaké soukromé agentury, měly investovat do školství,“ shoduje se ředitelka střední průmyslové školy stavební Nataša Ungermanová.

Ne všichni však vidí v externí agentuře další zádrhel či riziko. „Mám zkušenosti s tím, že soukromé firmy jednají pružněji než státní organizace či organizace státem řízené. Ale samozřejmě záleží na tom, jaká firma by to zajišťovala,“ dodal Robert Toman.

Harmonogram maturitních zkoušek pro školní rok 2009/10 - JARNÍ TERMÍNY.

Harmonogram maturitních zkoušek pro školní rok 2009/10 - PODZIMNÍ TERMÍNY.

Systém maturit je nešťastný, tvrdí ředitelé škol

"Já jsem skeptik, co se týče soukromých agentur. Cermat sice není soukromou agenturou, ale i když nás proškolil a na státní maturity připravil, spolupráce s ním byla problematická."
"Myslím si, že státní maturity v roce 2010 jsou reálné. My ve škole jsme na ně připraveni, ale problém vidím v některých technických záležitostech," říká Helena Matyková, ředitelka Střední školy služeb, obchodu a gastronomie v Hradci Králové.
"Já osobně si myslím, že celý současný koncept státních maturit je nešťastný. Mám zkušenosti s tím, že soukromé firmy jednají pružněji, než státní organizace či organizace státem řízené. Ale samozřejmě záleží na tom, jaká firma by to zajišťovala. Přijímací zkoušky nám, stejně jako dalším školám, organizuje soukromá agentura a bez jakýchkoli problémů. Pokud by tedy státní maturity zajišťovala privátní firma, možná by to bylo efektivnější."
"Tomu, že by státní maturity začaly fungovat v roce 2010, nevěřím. A za předpokladu, že by opravdu fungovat začaly, skončí se značnými problémy," myslí si Robert Novák z Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové.
"Je určitě dobré, že se maturity začínají sjednocovat. Myslím si, že dobrým školám to prospěje. Se zavedením agentury, která by státní maturity řídila, ale nesouhlasím. Peníze by spíš, než do nějaké soukromé agentury, měly investovat do školství. Už teď je spolupráce mezi středními a vysokými školami, co se týče termínů přijímacích zkoušek, je problematická, a to je obě de facto řídí ministerstvo školství. Kdyby se mezi ně dostala ještě agentura, tedy další element, bylo by to ještě problematičtější."
"Myslím si, že rok 2010 je reálný, pokud se stihnou proškolit všichni hodnotitelé, odhaduje Nataša Ungermannová, ředitelka Střední průmyslové školy stavební Hradec Králové.

S přispěním Lenky Kašparové