Generálkou státních maturit neprošla třetina studentů, oznámil ministr školství Josef Dobeš při hodnocení říjnových testů budoucích maturantů. Připomněl, že šlo o lehčí část zkoušky.Největší problémy prý studenti měli s matematikou, nejmenší naopak s českým jazykem. Z cizích jazyků se pak nejméně mladým dařilo v němčině, naopak nejlépe si vedli v angličtině.

Mnozí ředitelé středních škol ale mají ke generálce řadu výhrad. „Šlo především o to, aby se ověřila funkčnost systému. Pak teprve můžeme hovořit o úspěšnosti nebo neúspěšnosti studentů,“ uvedl ředitel novobydžovského gymnázia Jaroslav Šedivý. „Byly to zkoušky bez motivace, bez přípravy a s absencí probrané látky posledního ročníku. První avizované výsledky jsou jen bouřkou, která nic neznamená,“ myslí si Šedivý. Jak dodal, většina jejich studentů volila těžší verzi zkoušek. „Jsem rád, protože někteří z našich studentů měli stoprocentní úspěšnost. A kterému řediteli by to nepolichotilo,“ dodal Šedivý.

Také na Gymnáziu Boženy Němcové v Hradci Králové jsou spokojeni. „Většina našich studentů má úspěšnost nad devadesát procent, někteří dosáhli i rovných sto procent. Jen opravdu několik studentů generálkou neprošlo,“ uvedl ředitel školy Jan Štěrba. Spíš ho mrzí celá organizace generálky maturit.

„Jak jsem zjistil, Asociace ředitelů gymnázií zaznamenala mnoho výhrad. Mně osobně vadilo, že se vše připravovalo na poslední chvíli, některé pokyny se měnily, a tak jsem nevěděl, co platí a co ne. Přidala se rozsáhlá byrokracie, což představovalo podpisy od zadavatele, pak od komisaře a vše jsme museli znovu kontrolovat a podepisovat,“ jmenoval některé ze zkušeností. Podle Štěrby bylo také zavádějící, že se neodečítaly body za špatné odpovědi.

Absolutně se mu nelíbil ani fakt, že studenti při testech nesměli 135 minut opustit třídu. „Šlo to až za hranici hygieny. Jinak totiž studentům hrozilo, že musí práci odevzdat a do třídy se již nevrátit. Jeden z pokynů dokonce zněl, že i když má práci student hotovou, ze třídy nesmí odejít, aby nerušil ostatní,“ povzdychl si Jan Štěrba.