Chlumec nad Cidlinou

Slet čarodějnic s průvodem začíná od půl páté. „V tento čas je program vyhrazen pro děti na hřišti před DDM. Děti mohou přijít v čarodějnických kostýmech, budou soutěžit a čeká je také vyhlášení o nejlepší čarodějnici," sdělila k začátku programu Mirka Frydrychová z Domu dětí a mládeže.

Program poté pokračuje průvodem z náměstí, vystoupením orchestru a mažoretek. O půl deváté bude slavnostně zapálen oheň. K poslechu zahraje skupina Alchymie.

Hradec Králové

„Jako každý rok i letos pořádáme Sion Big Fire Party. Začínáme v 18 hodin v ulici Zámostí, nedaleko sauny. Součástí programu je zapalování ohně, grilování a pro děti je připraveno hřiště na fotbal a jiné sportovní aktivity," uvedl Denis Doksanský z Domu dětí a mládeže Nová generace.

Od 17 hodin na louce před Médiem na Moravském předměstí začnou Čarodějnice pro nejmenší. Připraven bude pro děti zajímavý a hezký program spojený s opékáním buřtů.

Nechanice

V Nechanicích můžete vyrazit na Čarodějnický rej, který startuje na fotbalovém hřišti od půl šesté. „Pro děti máme připravený pestrý program. Mohou se těšit na soutěže, zadovádět si na skákacím hradu, projet se na ponících a oslících a nechat se namalovat na obličej. Nezapomněli jsme ani na rodiče, pro které od 19 hodin zahraje skupina Forsáž. Chybět nebudou ani stánky s občerstvením," prozradila čarodějnický program Jitka Škvrnová z odboru kultury.

Smiřice

Rej Čarodějnic se bude konat na fotbalovém stadionu od 16 hodin. I zde je připraven bohatý program pro děti. Součástí budou soutěže, dětská diskotéka a volit se budou také tři nejhezčí masky. Chybět nebude ani tradiční zapálení ohně a opékání špekáčků.

Třebechovice pod Orebem

Tradiční čarodějnický rej pořádají také rybáři z Třebechovic na rybníku Šárovec. Začátek je v 17 hodin, k dispozici budou ryby přímo z udírny, pivo i občerstvení. Oheň vzplane v 19 hodin.   (lh, jap)

Hasiči radí aneb Jak přežít čarodějnice
• Ohniště by mělo být zbaveno všech možných hořlavých materiálů (včetně kořenů a kořínků) a bezpečně odděleno od okolí (například kameny, pískem). V případě větších vater je vhodné ohniště oddělit od okolí pruhem širokým až jeden metr.
• Dělejte jen takový táborák, který dokážete zvládnout! Pokud chystáte velkou vatru, dejte si pozor, aby byla polena poskládána do stabilní pyramidy (pomohou například záseky na polenech), která umožní prohořívání dovnitř a zabrání případnému zhroucení hranice do okolí – jinak může dojít k popálení přítomných či ke vzniku požáru.
• Při rozdělávání nebo udržování ohně nikdy nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako například benzín, naftu či líh. Oheň se pak velmi snadno vymkne kontrole a může způsobit i vážné popáleniny.
• Oheň nesmíte ponechat ani na okamžik bez dozoru, hlídejte ho, aby se nevymkl kontrole a nedošlo k jeho nekontrolovatelnému šíření a vzniku požáru. Mějte nachystán dostatek vody (popřípadě písek, hlínu), kdyby se oheň vymykal kontrole. I proto je dobré umístit ohniště v blízkosti vodního zdroje. Příjezdové cesty vedoucí k místu pálení musí být průjezdné.
• Nezapomeňte ohniště důkladně uhasit a přesvědčit se, že nemůže dojít k opětovnému vznícení.
•  Při silném větru a v době velkého sucha oheň raději vůbec nerozdělávejte.