Proměna lesů jihovýchodně od krajského města ve významnou příměstkou rekreační oblast bude pokračovat i letos. Radnice postaví ve dvou lokalitách nové altány, Městské lesy zase budují u Hoděšovic repliku 250 let staré Mazurovy chalupy. Ta se má po dokončení stát významnou zastávkou na turistických trasách.

Dva dřevěné altány, které slouží k posezení a odpočinku výletníků, vyrostou do konce května u vodních ploch. První začíná vznikat u novohradecké retenční nádrže Cesta myslivců, další vyroste v blízkosti vloni opraveného rybníka Kříž. Zlepšení podmínek se dočká i rybník Plachta, kde se na letošní rok plánuje jeho odbahnění.

Významnou zastávkou na turistických trasách rozsáhlými lesy v okolí Hradce Králové se ještě letos stane budovaná replika Mazurovy chalupy u Hoděšovic. Vzniká podle původních plánů na místě vloni téměř strženého původního objektu.

„Chalupa leží na frekventované turistické trase,“ sdělil nám vedoucí výroby Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán a dodal, že místo by se měla stát vyhledávanou zastávkou výletníků. Turisté tam naleznou informace o městských lesích, této zajímavé lokalitě i blízké naučné stezce, u chalupy bude zájemcům navíc k dispozici venkovní posezení s ohništěm. Časem se zde uvažuje také o zřízení malého občerstvení. Výstavba chalupy včetně vybavení přijde na zhruba šest milionů korun. Podle externího spolupracovníka Městských lesů Miloše Straky bude sice objekt zděný, ale díky obložení dřevem bude jeho část vypadat jako roubená. „Mazurova chalupa bude dokončena v létě, ohniště s posezením až později, do konce roku,“ dodal Milan Zerzán.