Medaile statutárního města Hradce Králové. O tom, kdo medaile získá, budou rozhodovat hradečtí radní, informoval mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda.


Podle směrnice by medaile měly dostávat osoby, které se v souvislosti s městem Hradec Králové zasloužily o rozvoj demokracie a lidských práv, nasadily život při záchraně života či proslavily město v různých oblastech. Medaili by měl předávat při slavnostních příležitostech primátor města.

 

Na přední straně medaile je zobrazen reliéf lva s královskou korunou, který se pravou tlapou opírá o štít s písmenem G - symbol Hradce Králové. Na zadní straně je umístěn reliéf ženy od sochaře Stanislava Suchardy, který zdobí průčelí budovy Muzea východních Čech, na zadní straně jsou také zachyceny věže barokního kostela Panny Marie a katedrály svatého Ducha.

Královéhradecká radnice uděluje od roku 1993 takzvané výroční ceny města, laureáty navrhují obyvatelé města a o jejich ocenění rozhodují komitéty a zastupitelé. V předchozích letech nejvyšší ocenění města získali například biskup Karel Otčenášek či houslařský mistr Vladimír Pilař.