Vážné onemocnění včelstev mor včelího plodu, které se v okrese vyskytlo minulý rok, se letos dle vyšetření veterinární správy neopakuje. Včely jsou na tom podle slov předsedy hradecké organizace Českého svazu včelařů Radima Kupky bezvadně: „Včely jsou vitální, vypadá to, že zdravotně jsou v pořádku. Pouze trvale sledujeme výskyt roztočů ve včelstvech.“

Díky dobrému stavu včel a počasí by mohlo být letos i dostatek medu. Podle Radima Kupky ale medové výnosy závisí také na schopnostech včelaře: „Dobrý včelař má medu vždy dost. Málo medu mají včelaři, kteří se o včely dostatečně nestarají a systematicky se v oboru včelařství nevzdělávají. I tací se ale bohužel najdou,“ říká.

Včelaři vyhlížejí déšť

Včely letos nezasáhly ani pozdní mrazy, průběh jara je podle Kupky naopak příliš rychlý a květy kvůli tomu rychle odkvétají. Nezvykle teplé jaro s sebou přináší i další problém. Včelaři se obávají sucha, které na Hradecku i ve zbytku republiky zatím panuje. „Potřebujeme, aby pořádně zapršelo, a zbývající květy rostlin tak ronily nektar,“ vysvětlil.

Hradecká pekárna nabízí chleba s cvrččí moukou
Nejdřív si v mixéru namlel vlastní cvrčky, pak přivedl hmyzí specialisty

Zákaz neonikotinoidů

Kromě sucha a moru jsou pro včely rizikové i chemické postřiky. Radim Kupka proto vítá zákaz neonikotinoidů, který koncem dubna odhlasovaly členské státy Evropské unie. Podle výzkumů mají tyto insekticidy, které používají nejenom zemědělci, negativní vliv na nervový systém včel. „I to, co se nám zdá relativně neškodné, může být pro tyto malé tvory smrtící,“ podotkl Radim Kupka.

Nově zakázané insekticidy přirovnává k DDT. „DDT dříve také všichni fandili a až po letech se přišlo na to, že je škodlivé. V polích ale zůstávají jeho pozůstatky dodnes,“ vysvětlil. Podle Radima Kupky se nemůže brát ohled pouze na vysoké výnosy ze zemědělství, je třeba zohledňovat i dopad na životní prostředí. „Lidé si zvykli na to, že používání chemických postřiků je pohodlné. Zamořujeme si ale vše kolem sebe,“ domnívá se.

Řepka, kam se podíváš

Pro včelaře jsou trnem v oku i všudypřítomné lány řepky. Podle Radima Kupky na některé vyšlechtěné samosprašné hybridy řepky včely nejdou. Přál by si, aby lidé pěstovali spíš rostliny, které by včely mohly opylovat. Navíc se obává účinků herbicidu Roundup, který se hojně používá právě před sklizní řepky.

Rozvodněný potok v Křinicích ohrožoval rodinný dům. Hasiči ze Stanice Broumov, JSDH Broumov a JSDH Křinice stavěli zábrany z pytlů s pískem a dřevěných podlážek.
Prudká letní bouře přišla už v květnu