Nejvyšší příspěvek získá zařízení pro mentálně postižené Skok v Hradci Králové, které může počítat s deseti miliony korun na rekonstrukci svého sídla. Hradecký poslanec David Kafka (ODS) má radost ze všech prosazených projektů, nejvíce si cení právě deseti milionů pro Skok a čtyř milionů na váznoucí stavbu varhan pro Filharminii Hradec Králové.

„To je věc, která trošku zamrzla a těší mě, že se zase rozjíždí. Jsem ale rád za každou akci, kdy získané peníze pomohou,“ tvrdí zákonodárce, který projekty zasluhující podporu státu vybírá z požadavků od různých subjektů i vyhledává sám.

„Například při oslavách výročí Hoříněvsi jsem se dozvěděl, že obec opravuje střechu Hankova domu, která je zhruba v polovině, a na dokončení nemá peníze,“ přiblížil historii jedné z úspěšných žádostí. Na dokončení rekonstrukce střechy rodného domu českého buditele a údajného falzifikátora Rukopisu Královédvorského získá obec od státu 300 tisíc korun. „Letos jsme udělali první etapu, na další nebyly peníze,“ potvrdila poslancova slova starostka Hořiněvsi Jana Kuthanová.

Obec by se do dokončení opravy děravé střechy památky, v níž provozuje muzeum, bez cizí pomoci v příštím roce pustit nemohla. Ani 300 tisíc z „medvěda“ stačit nebude, protože odhadované náklady se pohybují kolem 450 tisíc korun.

Osvědčený klíč k výběru akcí financovatelných z „porcování medvěda“ má i poslankyně ČSSD Hana Orgoníková. „Snažím se podporovat menší obce, protože větší sídla získají prostředky snáz,“ řekla. Dodala však, že si nemyslí, že hlavním úkolem poslanců je vozit do svých krajů peníze. Přesto však už za dobu svého působení v Poslanecké sněmovně získala pro obce a další subjekty desítky milionů korun. Například z rozpočtu na rok 2007 „přivezla“ na Hradecko 53 milionů korun. Největšími příspěvky státu, které tehdy prosadila, byly peníze na výstavbu sportovní haly v Předměřicích nad Labem a dům s pečovatelskou službou v Sobotce. Na předměřickou halu, která přišla na více než 50 milionů korun, dal stát čtyřiadvacet milionů. Letos Hana Orgoníková usilovala o prostředky na pět vybraných projektů.

Porcování medvěda v číslech

Zařízení pro mentálně postižené Skok Hradec Králové na rekonstrukci sídla – 10 milionů korun
Nový Bydžov na rekonstrukci silnic u památkové zóny – 4,15 milionu Kč
Fond na stavbu varhan pro Filharmonii Hradec Králové – 4 miliony
Klub kuželkářů Zálabák Smiřice na zateplení kuželny a rekonstrukci drah – 600 tisíc korun
Město Chlumec nad Cidlinou na pořízení vozidla pro terénní sociální služby – 500 tisíc korun
Obec Hořiněves na rekonstrukci střechy Hankova domu – 300 tisíc korun
Folklorní soubor Kvítek Hradec Králové na doplňky krojů – 200 tisíc Kč
Speciální školy Hradec Králové na tlumočníka do znakové řeči – 50 tisíc Kč