Tři města a tři obce spojily síly v boji proti povodním. V podepsané smlouvě vyjadřují podporu výstavbě vodního díla Mělčany.

„Budeme úzce spolupracovat při prosazování záměru výstavby díla Mělčany. Shodli jsme se, že je jediným přijatelným řešením, které je schopné zmírnit povodňové stavy a regulovat přítok v průběhu sucha. Chceme také zabránit variantě suchého poldru, který prosazují nevládní organizace ochránců přírody. Podle odborných posudků by ale poldr povodním nedokázal zabránit,“ vysvětlila místostarostka Dobrušky Blanka Čiháčková. Starosta Třebechovic pod Orebem Jiří Němec upřesnil, že zářijové zastupitelstvo města se rozhodlo podporovat verzi vodního díla Mělčany.

„Právě naše město postihla v roce 1998 velká lokální povodeň na řece Dědině a zasáhla nejen okolí, ale také centrum města a napáchala značné škody,“ dodal Němec. Protipovodňová opatření byla tématem květnového Dne s Deníkem v Třebechovicích pod Orebem. Rozloha vodní plochy přehrady má být 35 hektarů a má stát půl miliardy korun. Stavět by se mohla koncem roku 2009.