Časy kontra ŘSD
Přípravu výstavby rychlostní komunikace R35 v Pardubickém kraji komplikují výkupy pozemků v obci Časy. V Časech argumentují tím, že cena je nízká, jelikož kvůli silnici přijdou o část katastru, a tím se jim sníží výnosy z daní. Zároveň se budou muset starat o sedmimetrový pás zeleně, který bude obec oddělovat od frekventované komunikace. ŘSD dalo jasně najevo, že nad osminásobek běžné ceny nepůjde. Problémem je i mostek, který kvůli R35 u obce vznikne a který nikdo nechce spravovat. V případě, že nedojde k dohodě, má stát možnost pozemky vyvlastnit. Bylo by to ale vůbec poprvé, co by se vyvlastňovaly pozemky nějaké české obce.

Pruh pro cyklisty

Pro stavbu dálnice směrem ke křižovatce u ČKD a dál na Jaroměř jsou potřeba pozemky, které vlastní Stěžery. Obec však už před časem jejich prodej podmínila tím, že most, který u obce povede přes dálnici, bude rozšířen o pruh pro cyklisty.

S cyklostezkou však Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) při stavbě mostu nepočítalo, a tak se jednání o pozemcích zadrhlo. Vedení obce odmítlo, že by chtělo brzdit výstavbu dálnice, a zdůraznilo, že usiluje jen o to, aby obyvatelé obce dostali bezpečně přes dálnici.

„Pokud se stezka nepostaví při budování mostu, tak už nikdy," uvedla starostka Stěžer Dagmar Smetiprachová.

Na jaře se do věci vložil Královéhradecký kraj a město Hradec Králové a padl návrh, že rozšíření mostu zaplatí. Město svou účast odůvodnilo také tím, že cyklostezka přes most bude součástí důležité páteřní nadregionální cyklostezky Odra Nisa.

„ŘSD potřebuje závazek, že pruh bude uhrazen," řekl včera hejtman Lubomír Franc. Cílem trojstranného memoranda, jehož vznik inicioval kraj, je závazek ke spolupráci v přípravě a financování cyklostezky mezi Hradcem a obcí Stěžery a jejího dalšího napojení na dálkovou cyklotrasu.

Předejít komplikacím

Podle hejtmana by se na základě memoranda mělo zabránit případným komplikacím s výkupem pozemků pro výstavbu dálnice D11.

„Memorandum je důležité, aby nedošlo k prodlevě při výstavbě D11, a také abychom předešli podobným problémům, jaké nastaly v souvislosti se stavbou R35 v obci Časy," řekl hejtman. Výstavbu rychlostní komunikace R35 v Pardubickém kraji komplikují výkupy pozemků v Časech, které chtějí víc peněz a další záruky.

Dálnice D11 ve směru od Prahy zatím končí před Hradcem Králové a sjíždí se z ní přes křižovatku u Opatovic nad Labem či přes provizorní sjezd u Libišan. (vit)