Také Měsíc, zvlášť když je v úplňku a nízko na obloze, nám připadá ohromně veliký. I v tomto případě máme velké oči.
Přestože by se tedy zdálo, že Měsíc musí při své pouti oblohou co chvíli zakrýt nějakou hvězdu, je to v případě těch jasných docela vzácný úkaz. O to vzácnější je případ z letošního prosince. Měsíc zakryje dokonce dvě jasné stálice. V pátek 8. prosince ve 23 hodin skryje hvězdu Regulus ze souhvězdí Lva a 31. prosince ve tři hodiny ráno za ním zmizí Aldebaran ze souhvězdí Býka. Uprostřed prosince se Měsíc také setká na ranní obloze s planetami Mars a Jupiter.

Hradecké digitální planetárium má v prosinci na programu netradiční pořady. Můžete s ním podniknout fantastickou a mírně ztřeštěnou cestu mezi lidské buňky, do jejich vnitřní struktury a za tajemstvím šifry jménem DNA. Sobotní večerní programy ukážou návštěvníkům vánoční oblohu „vzhůru nohama“. Křesťané žijící jižně od rovníku vidí o Vánocích nad sebou úplně jiná souhvězdí a jejich prosincové letní noci jsou nejkratší. Z jižní polokoule se pak planetárium vydá „sčítat hvězdy“ s celooblohovou show Cesta za miliardou Sluncí.

Detaily o pravidelných pořadech v planetáriu a pozorování na hvězdárně, včetně odkazu na rezervaci vstupenek, najdete na webu www.astrohk.cz.

Jan Veselý