"Jako stavařka si nemyslím, že do Gočárova města mešita architektonicky patří. Také nepovažuji za správné z hlediska bezpečnosti, aby tu mešita stála,“ řekla poslankyně a zastupitelka Hana Orgoníková (ČSSD). Z úst řečníků zaznívala slova jako Evropská unie, situace s muslimy v Německu či Francii, domov, přizpůsobení a mnohá další. "V Čechách nemáme žádné zkušenosti s islámem, ale musíme se umět podívat tam, kde zkušenosti jsou,“ přiblížil náměstek hradeckého hejtmana Vladimír Derner a zmínil přitom situaci v sousedním Německu. Diskuse se rovněž zúčastnil Muneeb Hasan Alrawi, prezident z Ústředí muslimských obcí, který přijel z Brna. Ač mohly znít některé z názorů radikálněji, šlo nejspíše o oprávněná stanoviska z řad domácích představitelů vůči muslimské menšině.

"Islám vůbec není náboženství, to je politika a to je jeho velké nebezpečí. Musí se proti němu bojovat politickými prostředky,“ řekl Valentin Kusák, zakladatel sdružení Antimešita. Po hlavním bloku, řízeném moderátorem, přišly na řadu divácké dotazy. Jako první se přihlásil právě Hasan a zpochybňoval vyřčené. Jeho řeč byla provázena nelibostí a nepochopením účastníků diskuze.

"Chceme, aby měli především zahraniční studenti místo, kde se pomodlí. Jsou různé nabídky, různé vize, pracujeme na tom,“ řekl Hasan. Ani další tazatelé nebyli nakloněni muslimským praktikám. Dost možná i jednohlasně zaznívalo sálem, že když chtějí přijít a žít tu, tak mohou, ale ať laskavě hrají podle našich pravidel.

V Hradci mělo být muslimské centrum ve vile na Brněnské třídě. Komunita však nesehnala dostatečné množství financí. Nyní se scházejí v kulturním centrum Medium. Muslimská komunita zahrnuje v Hradci přibližně dvě stovky příznivců. Přibližně třicet až padesát z nich se pravidelně modlí.

Čtěte také:
Myšlenka o mešitě rozvířila bouřlivou debatu

(jo)