O záměru hradeckých muslimů koupit ve městě objekt, kde by se mohli scházet, věnovat se modlitbám, ale i studiu a zábavě, se Valentin Kusák dozvěděl z internetu.

„Věřím, že současná muslimská komunita se skládá ze studentů a bezproblémových lidí, ale díky přijatým imigračním zákonům Evropské unie by sem mohly přijít stovky dalších, se kterými by už problémy mohly nastat,“ uvedl.

CHCETE MÍT V HRADCI MEŠITU? HLASUJTE ZDE.

Hradecká komunita čítá kolem 250 lidí, kteří vyznávají islám. „Nyní se jednou týdně scházíme v Mediu na Moravském předměstí, chtěli bychom si koupit něco svého, kdy by byly prostory jednak pro studium, modlitby, ale i třeba kuchyň, kde bychom si vařili svá jídla. Je to jen myšlenka a myslím, že se nám ji zřejmě hlavně z finančních důvodů nepovede zrealizovat,“ řekl Ismail Hamad z Muslimské obce Hradec Králové. Sdružení původně uvažovalo o koupi vily Cristina na Brněnské ulici, ale kvůli vysoké ceně od záměru nejspíše ustoupí. „Nechceme se scházet tajně, naopak chceme být vidět, nemáme co tajit,“ dodal Hamad.

„Já se bojím, že muslimové neříkají o centru pravdu. Proč na svých stránkách tajemně uvádějí, že nemohou říct vše, ať si zájemci raději zavolají. Mám také strach z agresivity islámu,“ přiblížil své obavy Kusák.

Ohlasy čtenářů na internetové diskuzi deníku jsou jednoznačně proti stavbě muslimské motlitebny. „Co tak podat žádost o postavení kostelíku v Saudské Arábii, myslíte, že by to křesťanům prošlo? Ani náhodou,“ zní jeden z příspěvků diskuze.

„Tyto obavy jsou díky mediální masáži pochopitelné, ale z vlastní zkušenosti vím, že například v Sýrii a většině muslimských zemích kostely najdete a žijí tam vedle sebe lidé různých vyznání,“ uvedl Vladimír Sáňka z Islámské nadace v Praze. O nervozitě, kterou jakýkoliv náznak islámu vyvolává, svědčí i znepokojivé dotazy hradeckých návštěvníků koupaliště, když se tam v bazénu chtěla vykoupat žena oblečená v tričku. „V současné době jsou v areálu cedule, které z hygienických důvodů zakazují koupání v oblečení,“ povtrdil Martin Soukup, náměstek primátora.