Ve stísněných prostorech zasedačky magistrátu v úterý zastupitelé rozhodli o jedné z největších investic v dějinách města. Osmadvacet z devětadvaceti přítomných zastupitelů zvedlo ruku pro vyhlášení veřejné soutěže na stavební firmu, která splní sen mnoha generací hradeckých fotbalových fandů a postaví nový stadion. V lednu či únoru by tak mohla začít stavba západní a severní tribuny, které doplní nová hrací plocha, osvětlení ve tvaru typických „lízátek“ a přilehlé parkoviště. Náklady na stavbu těchto částí nového fotbalového stadionu by neměly překročit 396 milionu korun. Celkově chce Hradec do nového svatostánku investovat maximálně 550 milionů korun. Pokud nedopadnou dotace, chce magistrát zaplatit stadion z vlastní kapsy. To se však nelíbí některým zastupitelům, ale i „horkým“ želízkům blížících se komunálních voleb. Podle opozičního zastupitele Martina Hanouska bylo v posledních dnech okolo stadionu až příliš živo, nebo spíše mrtvo. „Jednání vedení města v této otázce bylo plnou ukázkou papalášství. Dostali jsme čtyři verze podkladů. Tu poslední necelých čtyřiadvacet hodin před dnešním jednáním. To je neakceptovatelné,“ uvedl Martin Hanousek, který chtěl od vedení města také vědět rizika této velké investice a poukázal i na neexistující „Peltův“ slib v podobě dotací. „Pohádka pana Pelty o případných dotacích asi nebude mít šťastný konec,“ dodal opoziční zastupitel. Tuto výtku však vedení města odmítlo. Podle něj stále probíhají jednání s Ministerstvem školství. „Navíc máme vládě poslat dokument, který bude obsahovat investiční priority, se kterými by mohl stát pomoci,“ uvedl primátor Zdeněk Fink.

 

Jako v Sýrii

Výstup Martina Hanouska nenechal chladným zastupitele a fotbalového matadora Ladislava Škorpila. „Koukněte se teď na stav stadionu. Vždyť to vypadá, jako by se tu měla hrát Syrská liga. Panu Hanouskovi coby ekologovi tento stav však asi vyhovuje, jak se to tam teď všechno zelená. Ještě pár let a místo fotbalu tu budeme kácet stromy,“ rozohnil se Ladislav Škorpil.

Svoji špetkou do mlýna přispěla i veřejnost v podobě „pirátského“ lídra nadcházejících komunálních voleb Pavla Vrbického. Ten zkusil zastupitelstvo „zlomit“ třemi návrhy. Jedním z nich bylo, aby se výstavbou stadionu zabývalo až nové zastupitelstvo. „Dobré by také bylo, aby město neneslo všechny náklady, ale jen například 60 procent. Další peníze by mohl dát kraj, stát a soukromí investoři,“ řekl před plénem Pavel Vrbický a požádal, zda by se nadcházející komunální volby nedaly spojit s referendem, kde by se obyvatelé Hradce vyjádřili, zda stadion skutečně chtějí. S žádným s těchto návrhů však nakonec neuspěl a po několika desítkách minut zastupitelé dali původnímu návrhu zelenou, kdy výběr stavební firmy bude probíhat formou takzvaného užšího řízení. „V prvním kole se bude posuzovat kvalifikace uchazečů, to znamená jeho schopnost postavit stadion kvalitně a v termínech. K podání cenových nabídek budou ve druhém kole pak vyzváni pouze ti, kteří požadovanou kvalifikaci řádně prokáží,“ vysvětlil náměstek primátora Jindřich Vedlich. V zadávacích podmínkách je vedle maximální stanovena i cena mimořádně nízká. „Nabídky, které budou nižší než 370 milionů nebo naopak překročí limit 396 milionu korun, nebudou hodnoceny. Město na tuto část stavby fotbalového stadionu má připravené vlastní zdroje a nebude ji financovat z úvěru,“ doplnil Jindřich Vedlich. Vítěz výběrového řízení by měl být znám na podzim. „Průběh soutěže samozřejmě může termíny o nějaký týden posunout, ale pokud se podaří firmu vybrat bez zásadních komplikací, smlouva by mohla být podepsaná do konce roku a stavba by mohla skutečně začít hned po Novém roce,“ dodává Jindřich Vedlich.

Krok zastupitelstva ocenil dlouholetý fotbalový funkcionář hradeckých „Votroků“ Richard Jukl. „V květnu to bylo deset let, kdy zastupitelstvo odhlasovalo první návrh. A po deseti letech a dvou měsících jsme se snad konečně dostali do cílové rovinky. Dnešním hlasováním se ukázalo, že si zastupitelé konečně uvědomili, že pokud má město nějaký majetek, tak jej nemůže nechat devastovat. Navíc už skončila doba slov a je čas něco dělat,“ nechal se slyšet Richard Jukl, který ve stadionu nevidí jen novou stavbu, ale i nový start pro místní fotbalisty. „I díky stavu současného stadionu jsme doteď nebyli schopni sehnat strategického partnera. Tomu jsme mohli zatím nabídnout jen dobrou mládež. Jakmile se postaví stadion, strategický partner se určitě najde,“ dodal Richard Jukl, který doufá že se na ochoz nového stadionu posadí v roce 2020.

Město bude fotbalový stadion, který by měl sloužit i jako multifunkční aréna pro pořádání kulturních akcí pod širým nebem, stavět po etapách. V první fázi se postaví hlavní, západní tribuna, kde bude zároveň zázemí pro klub, hráče, fanoušky a novináře, a severní bok ze strany od Orlice. Součástí této části stavby budou i nová „lízátka“, typické osvětlení hrací plochy, která budou o něco nižší, ale pohledově stejná. Fotbalisté budou mít i nový trávník. Do hlavní části stadionu se bude nově vstupovat z Malšovické ulice od koupaliště Flošna, u tribun přibydou také parkoviště. Tyto stavební práce by měly trvat 24 měsíců od předání staveniště.

Souběžně s první fází stavby se budou připravovat další, v rámci kterých vyroste jižní tribuna s přilehlým parkovištěm a prostory pro Policii ČR. Celý stadion bude dokončen stavbou nové východní tribuny a oplocení..