Pondělní dopoledne mohlo pro firmy, které jsou přímo závislé na podnikání přes internet, znamenat hodně krušné chvíle. V Hradci totiž na několik hodin došlo k výpadku připojení.

Ovšem kolaps se týkal pouze firem a společností, jež jsou připojeny přes hotel Černigov, a které užívají pro internetové připojení zprostředkovatele s názvem Dial Telecom, což se týkalo i redakce Hradeckého deníku.

„V současné době zjišťujeme příčinu výpadku. Měli jsme dvě varianty, ovšem obě padly. První z nich byla, že došlo k překopnutí optického kabelu, který je pod zemí a přenáší data. Druhá varianta počítala s kolapsem v elektrickém proudu. Pravděpodobně však půjde o závadu na optickém kabelu,“ řekla mluvčí pražské společnosti Dial Telecom Martina Setunská.

Výpadek se týkal desítek zákazníků společnosti. „Počítáme s tím, že firmy po nás budou požadovat odškodné – například za ušlý zisk,“ doplnila Martina Setunská.

K přerušení dodávek internetu optickým kabelem dochází zřídka, a to zejména neopatrností, jelikož kabel je veden například pod povrchem pole.
„Protože ve své firmě hodně užívám internet, přerušení spojení mi bylo nepříjemné,“ uvedl majitel hradecké firmy, který nechtěl zveřejnit své jméno.