Jen co děti dostanou na konci června s velkou slávou vysvědčení a dva měsíce budou od studijních povinností odpočívat, vrhnou se místo nich do škol jako už tradičně stavbaři. A odpočívat rozhodně nebudou…

Největší letní „stavba akce" čeká Základní školu Štefánikova na Moravském Předměstí, kde pracovníci technických služeb zvelebí kuchyni. Kompletně tam vymění vzduchotechniku, rozvody elektřiny, podlahy a modernizací si projde i tamní sklad. „Objekt už rozsáhlejší opravu potřeboval, dovnitř totiž zatékalo," potvrdila opravy tisková mluvčí města Magdaléna Vlčková.

Mateřské školy opraví také

„Na ocet" podle ní letos nezůstanou ani mateřinky, kterých má magistrát na území města také na starost desítky.

Rekonstrukce se dočká například Mateřská škola v Plačicích, ve slatinské mateřské škole zase kompletně opraví sociální zařízení. „Mateřská škola Albertova u Bavlny bude mít novou střechu, stejně jako Mateřská škola v Třebši. Tam navíc plánujeme opravit také fasádu," vypočítává plány městských technických služeb Magdaléna Vlčková.

Budovu ZŠ Sever čeká zateplení

Na opravený balkon a nové sociální zařízení pro zaměstnance se může od nového školního roku těšit také Mateřská škola Kamarád v Hrubínově ulici blízko konečné linky číslo 14 Jungmannova.

Město zároveň přiznává, že plánovaných oprav je na seznamu daleko víc: „V přípravě je investice většího charakteru na Základní škole Sever, kde je plánováno zateplení objektu a výměna oken. Určitě dojde i k rekonstrukci Základní umělecké školy Střezina. Tam jsme také ve fázi příprav, takže bližší detaily zatím známy s definitivní platností nejsou," dodala Vlčková.

Z letních oprav mají radost nejenom školy, ale také rodiče jejich žáků, těch budoucích nevyjímaje: „Na Sever se chystáme s naší malou k zápisu příští rok, takže jsem určitě ráda, že se to tam bude vylepšovat," svěřila se Deníku maminka Kateřina Poláková.

Kam město „nalilo" peníze loni?
Město investuje do údržby svých škol každoročně miliony, k povolání stavbařů do školních budov si vybírá letní měsíce zcela záměrně: „Pokud se nejedná o havárie, tak město i technické služby využívají v maximální míře prázdnin. Některé technologie jsou hlučné, jiné zase prašné a tak je jejich použití v době výuky vyloučené. Navíc se v době oprav či rekonstrukcí ve školách pohybují stavbaři a technika, čímž se prostředí v tuto chvíli pro děti i pedagogy stává i nebezpečné," vysvětlila mluvčí města Magdaléna Vlčková. Konkrétně loni město utratilo 46 milionů za obří rekonstrukci „základky" Milady Horákové, kde se vyměňovala okna a opravovala fasáda. Z nové střechy se těší žáci a učitelé v Malšově Lhotě a Mateřská škola Slavíčkova má zase od loňska nové záchody a umývárny.

Michaela Zumrová