Koupit si v novém Městském informačním centru na Eliščině nábřeží vstupenku nebo nabít městskou kartu bude odteď hotovým zážitkem. Nejen turisty totiž v zrekonstruované budově bývalé knihovny čekají zbrusu nové prostory plné nejmodernějších technologických výstřelků za skoro 40 milionů.

„Nejde jen o jedno z nejmoderněji vybavených infocenter v republice, troufám si říct, že i ve střední Evropě," říká ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti Miroslav Franc.

Podle aktivistů z řad Kruhu pro občanskou společnost je to ale předražená a navíc nepovedená „frajeřina". „Infocentrum sídlí v nepromyšleném interiéru, jemuž dominují na údržbu nákladné high-tech projekce za mnoho milionů. Přitom podle magistrátu má prostor sloužit především k dobití městské karty, prodeji vstupenek, občas se zde mají konat přednášky. Současným trendem ve světě je jedno větší infocentrum na dopravním uzlu a jednoduché infokiosky u turisticky zajímavých míst. Tedy přesný opak Hradce," kritizuje aktivista Aleš Dohnal.

Nad osudem přízemí a suterénu téměř stoletého domu navrženého architektem Kotěrou přitom město dlouho dumalo, prodat ho totiž nechtělo. „Objekt chátral a byl neudržovaný, cestou prodeje jsme ale jít nechtěli. Rozhodli jsme se ho proto za 38,8 milionu korun kompletně zrekonstruovat a přeměnit na moderní informační centrum, kde by se lidem dostalo jednotných, přehledných a kvalitních informací nejen z oblasti volného času, kultury nebo dopravy," vysvětlil náměstek primátora pro rozvoj Jindřich Vedlich s tím, že 85 procent nákladů pokryla dotace.

Nahradí budovu na Gočárově třídě

Co se služeb týče, plně nové infocentrum nahradí to na Gočárově třídě. Tam v současnosti funguje už jen pobočka hradeckého dopravního podniku. „Nabít městskou kartu nebo zjistit informace o MHD už samozřejmě půjde od čtvrtečního poledne i v novém infocentru. Definitivně přestane budova na Gočárově třídě fungovat 9. října," potvrdil Miroslav Franc. Infopointy na Velkém náměstí a vlakovém nádraží budou fungovat dál.

S novým infocentrem má město do budoucna ještě velké plány. Mají se tam konat přednášky, vernisáže a různé projekce. „Plánujeme v prostorách představovat jednotlivé městské projekty či koncepční materiály města, ke kterým by se lidé mohli vyjadřovat," prozradil Vedlich.