Ročně spadne na celou Českou republiku až třicetkrát větší množství vody, než Češi za stejnou dobu spotřebují. Tvrdí to řada odborníků včetně ekologického a zemědělského analytika Petra Havla: „Lidé se ale musí naučit spadanou vodu udržet v krajině.“ Město nevyjímaje, dodávají Piráti v královéhradeckém městském zastupitelstvu. Právě architektura Hradce Králové, jejíž zásadní počiny vznikaly v dobách před klimatickými změnami a které na ni logicky neumějí reagovat, je už několik měsíců jejich velkým tématem. „Naším cílem je ochladit město. Je potřeba průběžně sázet stromy a keře a obnovovat ty dožívající,“ říká zastupitel za Českou pirátskou stranu Pavel Vrbický k takzvanému klimatickému desateru, s nímž jeho strana přišla do zastupitelstva už na jaře. „Máme například k dispozici studii, podle které je v létě mezi dlážděným Velkým náměstím a nedalekými Jiráskovými sady v jednu chvíli rozdíl šesti stupňů. Město potřebuje zeleň,“ pokračuje Pavel Vrbický. Mezi dalšími plány Pirátů je zlepšení hospodaření s dešťovou vodou nebo instalace dalších mlhovišť a fontán ve městě.

Náměstek hradeckého primátora pro oblast životního prostředí Martin Hanousek plány Pirátů sdílí: „Přípravu města na klimatickou změnu bereme jako zásadní téma. Zpracovali jsme podklady ke koncepci přípravy na klimatickou změnu a zlepšení zádrže vody ve městě, a navrhli jsme i konkrétní opatření. Jedním z nich je studie revitalizace Piletického potoka.“

Vedení města chce podle Hanouska ještě letos vysadit nové dřeviny a doplnit zeleň v centru města a na sídlištích a plánuje také jednání s odborníky o kvalitnějším zadržování vody v nivě Orlice a proměně Kubištových sadů.

„Nechceme v zastupitelstvu politickou soutěž, chceme většinovou podporu pro projekty, jejichž odklad už není možný,“ dodává Pavel Vrbický. Konkrétní projekty budou tématem dalších jednání zastupitelstva.