"S první výsadbou stromů by se mělo začít už na jaře, kdy se obmění část jehličnanů. Výsadba listnatých stromů je pak připravena na podzim," informovala mluvčí města Kateřina Šmídová. Jaro je pro výsadbu jehličnanů příznivější. Město počítá s výsadbou několika desítek borovic a jedlí, které nahradí staré proschlé stromy. "Malé borovice se objeví například v Borečku v Březhradě,“ říká Daniel Jeřábek z Technických služeb Hradec Králové, který má na starosti městskou zeleň.

Nejvíce stromů se v Hradci Králové vysází na podzim. Podobně jako loni by mělo být letos vysazeno zhruba 600 až 700 převážně listnatých stromů. Na jejich závlahu město opět plánuje využití speciálních zavlažovacích vaků.

„Od hradeckých vodáren dostáváme několik desítek zavlažovacích vaků. Jsou přikládány nejčastěji k mladým stromům a voda z nich během několika hodin postupně odkapává. Po Hradci by jich v letošním roce mělo být rozmístěno kolem 170,“ doplňuje Daniel Jeřábek.

V květnu se ve městě vysazují letničky.Technické služby na letošní rok připravily několik novinek. „V květinové výzdobě města přibydou nové druhy jiřinek a také krásenek. Naše zahradnice obvykle vysázejí více než 54 tisíc letniček v padesáti druzích. Mezi ty nejoblíbenější dlouhodobě patří afrikány nebo ledovky,“ dodal Jeřábek. Kromě výsadby letniček se na jaře také doplní trvalky, které krášlí například Riegrovo náměstí u hlavního nádraží.

Letos se technické služby vrátí k mozaikovému sečení. „Jde o způsob sečení, kdy je část travnaté plochy posekána a část vedle je ponechána, aby zde vykvetly luční byliny. V minulém roce jsme tento způsob sekání trávy zavedli nejen v parcích, jako například v Šimkových sadech, ale i v sídlištní zeleni ve všech částech města. Díky tomuto způsobu sečení dochází ke zlepšení životních podmínek pro živočichy, zejména hmyz,“ řekl Daniel Jeřábek.

V současném období vegetačního klidu technické služby provádějí pravidelnou údržbu městských stromů a keřů. Jde hlavně o bezpečnostní, zdravotní nebo výchovné prořezávky dřevin. Hotová je již úprava stromů v Hradební ulici nebo na Svatováclavském náměstí a v přilehlých ulicích, nyní je na řadě Husova ulice.