Město vyzývá všechny, jimž není lhostejný záměr společnosti AVE CZ zprovoznit spalovnu nebezpečných odpadů v Rybitví, aby přišli ve středu 9. prosince vyjádřit svůj nesouhlas do pardubické ČEZ Areny.

Od 17.30 hodin se uskuteční veřejné projednání vlivu této stavby na životní prostředí. „Původně se mělo konat projednání s veřejností již 10. listopadu, avšak kvůli obrovskému zájmu ze strany občanů, který výrazně převyšoval kapacitní možnosti tehdy zvoleného sálu, bylo jednání přerušeno a přesunuto právě do ČEZ Areny,“ uvedla Nataša Hradní z oddělení vnějších vztahů pardubické radnice.

„Je velmi důležité, aby lidé do arény přišli, i když nebudou chtít veřejně vystoupit. Zástupci společnosti AVE CZ a úředníci ministerstva životního prostředí, kteří tam budou přítomni, alespoň na základě velkého zájmu ze strany veřejnosti uvidí, že spalovnu nebezpečného odpadu u nás opravdu nechceme,“ konstatoval pardubický primátor Jaroslav Deml.
Město svůj nesouhlas vyjádřilo v minulosti mimo jiné usnesením zastupitelstva, ale také oficiálním stanoviskem odeslaným ministerstvu životního prostředí.

„Ačkoli je za organizaci a průběh veřejného projednání ze zákona odpovědné ministerstvo životního prostředí, bylo to město Pardubice a Pardubický kraj, které ze svého rozpočtu finančně přispěly k tomu, aby se projednání v aréně vůbec uskutečnilo,“ dodala Nataša Hradní.
„Ministerstvo sdělilo celkem striktně, že může poskytnout jen 50 tisíc korun, přitom standardní cena za jednodenní nájem dosahuje přibližně 160 tisíc korun. Dohodli jsme se tedy s krajem, že zbytek doplatíme ze svého, protože opravdu chceme, aby lidé měli možnost své stanovisko vyjádřit, a to v důstojném prostředí,“ vysvětlil náměstek pardubického primátora Michal Koláček.

Jako vstřícný krok město zajistilo pro návštěvníky parkování zdarma jednak přímo u arény, dále také na parkovišti podél Labe za arénou. Stejně jako při extraligových utkáních ledního hokeje budou pro parkující vozidla vyhrazeny i jízdní pruhy na Sukově třídě a v Hradecké ulici za Wonkovým mostem. Pardubický dopravní podnik operativně zajistil i mimořádné spoje prakticky do všech hlavních směrů.

„Tyto mimořádné linky budou ovšem připraveny až po ukončení veřejného projednání, nejdříve však po dvaadvacáté hodině. Vzhledem k tomu, že se projednání dosti pravděpodobně protáhne, věřím, že extra autobusy a trolejbusy přijdou lidem vhod,“ prohlásil Jaroslav Deml.
V aréně budou v provozu i bufety, kde se budou moci zájemci občerstvit. „Lidé by neměli očekávat, že budou moci mluvit do mikrofonu hned od samého počátku projednávání. Podle platné legislativy nejprve vystoupí zástupci investora, po nich úřednici ministerstva. Předpokládám, že pak svá stanoviska přednesou představitelé měst a obcí. Následně na řadu přijdou k mikrofonu experti z oblasti ochrany životního prostředí, lékaři a další odborníci. Široká veřejnost se bude moci vyjádřit poté,“ doplnil náměstek primátora Michal Koláček. „I když lidé třeba nebudou chtít vystupovat, bude jejich přítomnost v aréně až do konce projednání velmi důležitá,“ uzavřel.