Ty, kteří pravidelně cestují do práce či za nákupy hradeckou městskou hromadnou dopravou, asi nepotěší, že se zřejmě zvýší ceny jízdného.

Zdražení by se podle středečního vyjádření primátora města Zdeňka Finka mělo týkat jednotlivého jízdného placeného čipovými městskými kartami. To zatím stojí deset korun, cena by se pravděpodobně od září měla zvýšit o jednu až dvě koruny. Zbývajícího jízdného by se vyšší ceny neměly dotknout.

Za zdražováním cen stojí vyšší ceny nafty a očekávaná letošní ztráta Dopravního podniku města Hradce Králové, která má dosáhnout třináct milionů korun. K očekávané ztrátě primátor uvedl, že asi pět milionů korun by měl dopravní podnik hradit ze zisků minulých let.

Jízdné placené čipovou kartou již v roce 2008 a v první polovině roku 2009 stálo dvanáct korun. Radnice pak vrátila cenu zpět na desetikorunu, protože chtěla ulevit lidem postiženým ekonomickou krizí.

Vedle zvýšení cen radnice bude uvažovat také o tom, že růst nákladů a hrozící ztrátu dopravního podniku vyrovnala i mírným omezením linek a zvýšením dotace z městského rozpočtu. „Ředitel dopravního podniku by měl radě města navrhnout kombinaci těchto možností,“ dodal Fink. Podnik pro radní také připraví analýzu jízdného a dotací ve srovnatelných českých městech. O dalším postupu by rada města chtěla rozhodnout do konce června.

„Zatím nic není definitivní, s radnicí o dalších krocích jednáme. Ale například vláda právě schválila růst daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent. Pro nás to znamená, že v příštím roce budeme z tržeb odevzdávat více finančních prostředků, a náklady nám tak zase dále vzrostou,“ komentoval ve středu situaci ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové Miloslav Kulich.

Vybrané ceny jízdného

základní jízdné – papír - 14 Kč
základní jízdné – čip.karta - 10 Kč
základní měsíční - 370 Kč
základní tříměsíční - 1000 Kč
základní pololetní - 1870 Kč
základní roční - 3060 Kč
školní na 10 měsíců - 1380 Kč

jízdné placené u řidičů
základní jízdné - 15 Kč
na noční lince - 20 Kč