Státní správa se oddálí lidem, z finančních úřadů se stanou jen podatelny, kde už nebudou mít úředníci čas vysvětlovat nebo radit. To jsou nejčastější obavy měst, kde finanční správa už příští rok omezí činnost, aby ušetřila.

Starosty nepřesvědčil ani příslib Generálního finančního ředitelství, že připravované snižování počtu pracovníků a provozních nákladů na model 2+2 (jen dva úřední dny s minimálně dvěma zaměstnanci) neovlivní dosah a rozsah služeb. “To jsou jen řeči. Je to šetření na nesprávném místě. Jinde přibývají hordy úředníků a tady na kraji světa nám je berou. Jsem s takovým záměrem hrubě nespokojen,“ říká broumovský starosta Jaroslav Bitnar.

Finanční správa plánuje omezení ještě v Kostelci nad Orlicí, ve Dvoře Králové nad Labem, Novém Bydžově, Jaroměři a Hořicích. „Z úřadu se stane jen podatelna. Není to dobře pro podnikatele, ani pro úředníky, kteří budou muset jezdit z Jičína do Hořic nebo obráceně,“ tvrdí Aleš Svoboda, starosta Hořic.

Omezení služeb se obává i starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím, současně ale chápe snahu ušetřit. „Je to kompromis mezi návrhy, zda finanční úřady nechat nebo zrušit úplně,“ připouští.

Jaroměřský starosta Josef Horáček je zvědavý, zda po redukci pracovníků budou mít ti zbylí čas lidem poradit či vysvětlit daňové záležitosti. „Byli jsme ujištěni, že když někdo například požádá o pomoc s vyplněním daňového přiznání, bude mu taková služba poskytnuta. Ale jen v úřední dny,“ vysvětluje.

Finanční správa tvrdí, že v nouzi zvládne dočasně činnost poboček rozšířit. V celé republice navrhuje omezit činnost 34 pracovišť. Chce tak ušetřit 686 milionů korun.

Pod harrachovským mamutím můstkem začne ve čtvrtek hudební festival Keltská noc. Kdy se na něj vrátí skoky na lyžích? Svaz lyžařů tam chce pořádat mistrovství světa 2024.
Rozjede se výtah do stanice Mamut?