Jsme prostě rozmlsaní a v posledních letech jsme si zvykli na krásná, suchá a tropická léta s výhní 35 stupňů. Podle východočeských meteorologů se pak není čemu divit, že se nám letošní způsob léta zdá být poněkud nešťastným.

„Počasí už od počátku roku nijak nevybočuje z normálu. Jen jsme si v posledních létech zvykli v červnu na pětatřicítky. Počasí, jako máme teď, je pouze mírná a zcela běžná odchylka směrem dolů. Podobně deštivých a chladnějších červnů bychom v záznamech za uplynulých 20 let našli několik,“ řekl Ladislav Metelka z královéhradecké pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu. Žádné závěry nelze podle něj dělat ani z rychlých přechodů zimy do léta v posledních letech.

Včerejší lijáky školily hlavně hasiče na návětrných, tedy severovýchodních svazích hor. Proto také ve východních Čechách, na rozdíl od Šumavy, řeky příliš nezahrozily, fronta se vypršela na polské straně Krkonoš. Stěnava u Broumova však večer dosáhla na druhý povodňový stupeň.

Víc ale hasiče už od pondělí zaměstnával silný vítr, především v Podkrkonoší si vyžádal desítky výjezdů.

„Nejčastěji se jednalo o odklízení popadaných stromů, které blokovaly silnice nebo poškodily elektrické vedení. Na několika místech silný vítr poškodil střechy domů. Nejvážnější situace byla na Trutnovsku, Náchodsku a Rychnovsku,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Martina Žahourková.

Deštivé období by mělo podle Metelky odeznívat a příští týden bychom se klidně mohli dočkat léta, na jaké jsme zvyklí. Pěkný by mohl být zejména začátek prázdnin.

Letošní mírně chladnější a deštivější červen přitom Metelka nechtěl označit za medardovský. „Toto není typický Medard, kdy kolem 10. června občas přichází takzvaný letní monzun. To totiž bývá záležitostí proudění vlhčího vzduchu z Atlantiku, jenže nyní je situace odlišné – proudění přichází od severovýchodu,“ podotkl Metelka.

Samotnou pranostiku o Medardovi nicméně označil za hodnověrnou. Až na jednu věc: „Není pravdou, že po něm 40 dní kape. Nemáme v záznamech jediný rok, kdy by pršelo každý den. Srážky jsou pouze pravděpodobnější.“

Zda jsou některé klimatické rysy posledních let trvalejšího charakteru a souvisejí s globálním oteplováním, musí podle Metelky potvrdit až dlouhodobější statistiky.

Hladina Labe dál stoupá

Špindlerův Mlýn - Silný déšť zvyšuje hladiny vodních toků v České republice. První stupeň povodňové aktivity (bdělost) dnes po poledni vyhlásili také meteorologové na Labi ve Špindlerově Mlýně. Hladina největší české řeky zde v 15.15 dosahovala 183 centimetrů, tedy o 18 více než je limitní stav. Bdělost platí rovněž na Labské přehradě, kde meteorologové odpoledne zaznamenali 75 centimetrů a průtok přes 30 metrů krychlových za vteřinu. Ještě v poledne byl přitom průtok poloviční. (top)

Řeky na Rychnovsku v klidu

Orlické hory - V letních měsících se většina lidí po tragických zkušenostech z minulých let obává zvýšených povodňových aktivit, ke kterým může dojít během neuvěřitelně krátké chvíle.

Podle předpovědí počasí má neustálé poprchávání být dnes konečně vystřídáno slunečným počasím. „Tohle není žádné léto,“ stěžovala si na účet ubrečeného června majitelka pohostinství v Pěčíně.

„Stav řek v Orlických horách není kritický,“ informoval náčelník Horské služby Josef Šifra. Dochází zde k přeháňkám, po kterých se hladina toků zvedla jen mírně, aniž by přesáhla nebezpečnou hranici. „V Deštném jsou teploty mezi deseti a dvanácti stupni. Právě se dívám na Bělou a není ani kalná jako při zvýšené hladině,“ popsal přesně situaci pracovník Horské služby z Deštného v OH.
V tuto chvíli jsou všechny toky v oblasti Orlických hor a rychnovského regionu v normálním stavu a žádná z nich nemá stoupající tendenci. Včera ráno byla například naměřená hladina Orlice v Týništi ve výši 65 centimetrů s průtokem 6,06 metrů krychlových za vteřinu. Naposled se Orlice vylila z břehů letos v březnu při jarním tání. Tehdy šlo o stupeň povodňové aktivity číslo jedna. V roce 1998 stačily přívalové deště za jednu noc na to, aby se rozlila velká vodní plocha na pramenu Bělé a Zlatého potoka. „Tehdy před vylitím řek navečer začalo pršet a přes noc byla silná bouře,“ vzpomínal pamětník Jaroslav Mihulka. (ira)