Nedalo se letos podle vás kvůli chladnému počasí koupat? Meteorologové by vás vyvedli z omylu. Dříve prý bývávalo ještě chladněji.

Možná to budou mnozí pokládat za nejapný vtip, ale je to tak: letošní léto bylo teplotně nadprůměrné. Sice jen trochu, ale bylo.
„Teploty letos nedosahovaly takových extrémů, maximálně bylo kolem 33 stupňů, ale panovala dlouhotrvající období sucha a tepla. Léto prostě nijak nevybočilo z normálu, bylo naopak teplotně lehce nadprůměrné,“ sdělil včera Zdeněk Mrkvica z královéhradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústa〜vu. A když pršelo, tak většinou ve formě bouřkových přívalů, kdy voda rychle stekla a odtekla.

„Lidé si pamatují takové léto, jaké se jim líbilo, a to pak pokládají za normu,“ podotkl.
Nijak zvlášť Mrkvicu nepřekvapilo ani nynější chladno a sychravo, které připomíná spíše listopadové počasí. „To není v polovině září také nic výjimečného, včetně přízemních mrazíků,“ řekl.

Co se ale nestává každý rok, je to, že by na Sněžce napadl v září první sníh. I když se včera jednalo jen o slabý poprašek.
„Od roku 1889, kdy je sníh na Sněžce zaznamenáván, se tak stalo teprve pošesté. Naposledy v letech 1996 a pak v roce 1998,“ uvedl meteorolog. Včera by tam psa opravdu nevyhnal. Odpoledne na Sněžce teploměr ukazoval minus 3,1 stupně Celsia, na vrcholu vládla stoprocentní vlhkost a vítr 14 metrů za vteřinu.

Vůbec nejteplejší léto v historii měření bylo s průměrnými teplotami 10,3 a 10,4 °C vloni a předloni. Nejchladněji bylo naopak v létě roku 1940 – jen šest stupňů Celsia.